Drupal-brugere bør være forsigtige: Store sikkerhedshuller i systemet

Drupal har opdaget en hel række kritiske sårbarheder i det meget udbredte CMS-system. Du bør få dem rettet omgående.

Artikel top billede

Du bør være forsigtig, hvis du er en af de mange brugere af det open source-baserede CMS-systemet Drupal.

Organisationen bag løsningen har opdaget en hel række kritiske sårbarheder centralt i systemet, som nu skal lappes med en sikkerhedsopdatering, der nu er på vej ud til brugerne.

Opdateringen hedder Drupal 8.3.7, og den indeholder en række patches til sikkerhedshullerne.

I en udsendt sikkerheds-advisory, som du finder her, meddeler Drupal, at Drupal 8.3.7 ikke indeholder en eneste ny feature, men alene sikkerhedsopdateringerne.

Den store sikkerhedsopdatering bliver udsendt få dage efter, at Drupal udsendte en separat sikkerheds-advisory til Drupal 7.

Den mest alvorlige sårbarhed i den nyeste opdatering er en bypass-bug i Drupal 8 Core.

Den giver hackerne mulighed for nærmest fri og uhindret passage rundt i systemet.

Ifølge Drupal kan hackere via denne sårbarhed se, skabe, opdatere og slette sammehængende dele af systemet.

En anden sårbarhed gør det muligt at få ikke-godkendt adgang til Drupal-koden, når man opretter et såkaldt view i Drupal.

Her er det muligt for udvikleren at anvende Ajax til at opdatere display-data via forskellige filtrerings-parametre.

Men på grund af en bug begrænser det underliggende systemet ikke adgangen til Ajax til kun at omfatte views, der er konfigureret til Ajax.

Læs også:

Millioner af websider kan være ramt af alvorlige sårbarheder: Opdater til den nyeste PHP-version hurtigst muligt

Stor opgørelse over de mest populære CMS?er: Wordpress fejer alle konkurrenter af banen

Stiftere af Drupal og Wordpress ikke i tvivl: Internettet er truet

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S