Drupal-brugere bør være forsigtige: Store sikkerhedshuller i systemet

Drupal har opdaget en hel række kritiske sårbarheder i det meget udbredte CMS-system. Du bør få dem rettet omgående.

Artikel top billede

Du bør være forsigtig, hvis du er en af de mange brugere af det open source-baserede CMS-systemet Drupal.

Organisationen bag løsningen har opdaget en hel række kritiske sårbarheder centralt i systemet, som nu skal lappes med en sikkerhedsopdatering, der nu er på vej ud til brugerne.

Opdateringen hedder Drupal 8.3.7, og den indeholder en række patches til sikkerhedshullerne.

I en udsendt sikkerheds-advisory, som du finder her, meddeler Drupal, at Drupal 8.3.7 ikke indeholder en eneste ny feature, men alene sikkerhedsopdateringerne.

Den store sikkerhedsopdatering bliver udsendt få dage efter, at Drupal udsendte en separat sikkerheds-advisory til Drupal 7.

Den mest alvorlige sårbarhed i den nyeste opdatering er en bypass-bug i Drupal 8 Core.

Den giver hackerne mulighed for nærmest fri og uhindret passage rundt i systemet.

Ifølge Drupal kan hackere via denne sårbarhed se, skabe, opdatere og slette sammehængende dele af systemet.

En anden sårbarhed gør det muligt at få ikke-godkendt adgang til Drupal-koden, når man opretter et såkaldt view i Drupal.

Her er det muligt for udvikleren at anvende Ajax til at opdatere display-data via forskellige filtrerings-parametre.

Men på grund af en bug begrænser det underliggende systemet ikke adgangen til Ajax til kun at omfatte views, der er konfigureret til Ajax.

Læs også:

Millioner af websider kan være ramt af alvorlige sårbarheder: Opdater til den nyeste PHP-version hurtigst muligt

Stor opgørelse over de mest populære CMS?er: Wordpress fejer alle konkurrenter af banen

Stiftere af Drupal og Wordpress ikke i tvivl: Internettet er truet

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car