Telia har brudt basal sikkerhedsregel i syv år: Sender kodeord i klartekst til kunder

Telias bredbåndskunder har gennem syv år modtaget nye kodeord i klartekst på email.

Artikel top billede

Bredbåndskunder hos Telia har igennem de sidste syv år modtaget nye kodeord til selvbetjening på den mest usikre måde, man kan forestille sig.

Det skriver Version2.

Når en Telia-kunde bestiller et nyt kodeord, sender selskabet det i en email til kunden i klartekst. Usikkert, men det er et midlertidigt kodeord, og tanken er, at kunden alligevel selv skal ændre det med det samme.

Men når kunden så logger på selvbetjeningen og ændrer kodeordet, ja, så bliver det nye kodeord også sendt på email. I klartekst.

”Det er ikke vores stolteste øjeblik,” siger Rasmus Avnskjold, der er pressechef i Telia og fortæller, at man i år har besluttet at stoppe den usikre praksis.

”Vi er blevet enige om at ændre praksis, for den er out of date. Det gik vi i gang med i starten af året, og det er en proces, vi stadig er i gang med,” siger Telia-pressechefen til Version2.

”Målsætningen er at ingen kunder modtager kodeord i klartekst,” slutter han.

Ifølge Telia er virksomheden ikke bekendt med nogen eksempler på, at den usikre fremsendelse af kodeord har ført til misbrug.

Læs også: Hackere har stjålet data fra tusindvis af 3-kunder: Det skal du gøre som 3-kunde

Annonce

HusCompagniet A/S

Senior data engineer

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior QA Engineer

Københavnsområdet

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S