465.000 pacemakere skal opdateres: Stod vidt åbne for hackere

Med almindeligt trådløst udstyr kan hackere ændre pacemakeres programmering på helt op til 15 meters afstand. Det sender nu næsten en halv million amerikanere til lægen efter en opdatering.

Artikel top billede

De amerikanske sundhedsmyndigheder, FDA, tilbagekalder nu næsten en halv million pacemakere. Det skriver Motherboard.

Pacemakerne er produceret af firmaet Abbott og tilbagekaldes fordi, i de amerikaske myndigheders øjne, udgør en reel risiko for patienterne.

Ikke fordi selve pacemakerne har problemer, men fordi hackere potentielt vil kunne manipulere pacemakerne og dermed skade patienterne.

Ifølge FDA's notater i sagen (læs dem her) har myndighederne modtaget oplysninger om sikkerhedsbristen og har selv efterfølgende bekræftet sårbarheden.

Ifølge FDA vil en eventuel hacker kunne ”ændre softwaren i de indopererede pacemakers og skade patienten ved at dræne pacemakerens batteri eller ændre på pacemakerens rytme”.

Det er tidligere blevet påstået, at ændringerne i softwaren kan foretages af personer, som er helt op til 15 meter væk.

Sårbarhed ikke udnyttet

De amerikanske myndigheder understreger dog, at de ikke har modtaget noget indikation af at sårbarheden er blevet udnyttet.

Firmaet bag, som plejede at hedde St. Jude Medical, har en nu en ny firmware parat som er blevet godkendt af FDA.

Patienter med de ramte pacemakere skal derfor møde op hos godkendte læger til en opdatering. Noget som sundhedsmyndighederne anslår, vil få maksimalt 0,003 procent af enhederne til at holde op med at virke.

Selve sikkerhedsbristen er ikke beskrevet nærmere i FDAs officielle meddelelse, men formuleringerne tyder dog på, at adgangen til at ændre i pacemakerne har været alt for åben.

Der er således tale om at andre ville kunne ændre pacemakeren med ”commercially available equipment”, altså udstyr som er frit tilgængelig i almindelige handel. Mens ændringer efter opdateringen kun vil kunne ske med autoriseret udstyr.

Dermed ser det også ud til at Abbott i udviklingen af pacemakerne har forbrudt sig mod de basale regler: Fordi noget er skjult er det ikke nødvendigvis sikkert.

Læs mere om de tre regler for sikkerhed i artiklen: Tre ting du skal lære af sikkerhedsproblemerne hos Tesla, Chrysler og Volkswagen

Annonce

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

KMD A/S

Senior Java Developer

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job