"Så lige pludselig bliver jeg ringet op af Microsoft, der fortæller, at Steve Ballmer gerne vil have et møde med os"

"Så lige pludselig bliver jeg ringet op af Microsoft, der fortæller, at Steve Ballmer gerne vil have et møde med os. Vi mødtes i nogle kontorlokaler inde i byen hos open source-foreningen. Han var meget behagelig og meget vidende. Han var meget tilstede, og det var imponerende at mærke."

Artikel top billede

(Foto: Christoffer Lund-Hansen)

"For nogle år tilbage sad jeg som administrerende direktør for Oracle i Danmark og i den periode kørte vi en hård Linux-agenda og en hård open source-agenda.

Jeg var formand for foreningen af danske open source-leverandører og holdt i den periode mange møder med politikere for at få Folketinget til at vælge et open source-dataformat frem for Microsofts .doc-format.

På det tidspunkt havde Microsoft en dominerende position, når det kom til tekstbehandling.

Alle talte om Word og alle talte om Excel, men vi syntes, at Microsoft udnyttede det til at tage for mange penge for selskabets produkter.

Vi ville gerne have, at det offentlige Danmark skulle bruge et format, der hed ODF, der var open source og Linux-baseret. På det tidspunkt kunne de virkelig ikke lide det. Fronterne mellem .doc-formatet og ODF-formatet var trukket skarpt op. 

Jeg brugte en masse tid på at overbevise politikerne om, at det her var vigtigt for den offentlig sektor, og det var med i finanslovsforhandlinger.

Vi kom ret langt med vores agenda i open source-foreningen, men så lige pludselig bliver jeg ringet op af Microsoft, der fortæller, at Steve Ballmer [topchef for Microsoft 2000-2014, red] gerne vil have et møde med os, fordi han er meget bekymret over den udvikling, som han ser i Danmark. 

Vi mødtes så i nogle kontorlokaler inde i byen hos open source-foreningen. Så sad vi så der med Steve Ballmer med hele hans horde af advokater på den ene side og formandskabet for open source-foreningen på den anden side.  

Pludselig sad jeg der som lille administrerende direktør hos Oracle Danmark, som var konkurrent til Microsoft, og holdt møde med Microsofts globale topchef omkring dokumentformater.

Han var meget behagelig og meget vidende. Han var meget tilstede, og det var imponerende at mærke.

Han var bekymret for, at hvis vi fik ret, og staten valgte ODF som dokumentformat, så havde Microsoft mistet sin styrke på Officepakken. Hvis det skete i Danmark, så kunne det jo ske alle steder.

Jeg synes, at det var meget stærkt lederskab fra hans side, at han sad der og holdt møde med os. Han var jo nummer et i Microsoft og desuden en af verdens rigeste mennesker på det tidspunkt.

Det var en supergod oplevelse at møde ham, og der lærte jeg en del omkring at kunne engagere sig på alle niveauer i noget, der er vigtigt for ens forretning.

Der er ikke nogen tvivl om, at det var vigtigt for hans forretning, for ellers havde han ikke været der.

Noget af det, jeg lærte på det møde, var, at uanset hvilket job du har, så skal du engang imellem helt ned på det laveste niveau og fikse et eller andet i din virksomhed.

Selvom Columbus omsætter for 1,3 milliarder kroner, så er der stadig behov for, at alle ledere er på det detaljerede niveau en gang imellem.

For et par år siden havde jeg foreksempel en situation, hvor vi havde et projekt, der var kuldsejlet i en af vores forretningsenheder, hvor kunden ringede og var utilfreds.

Det var i et andet land, men jeg satte mig i styregruppen og tog ansvar for, at vi fik afleveret projektet til den pågældende kunde.

Der sad jeg i halvandet år og tog til det pågældende land en gang om ugen og brugte to dage på den pågældende kunde.

Der var jeg projektleder og helt tæt på forretningen. Det skal man kunne i sådan en rolle, som jeg har.

Thomas Honoré, administrerende direktør hos Columbus.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse