Region Sjælland vil rejse stort erstatningskrav mod de tiltalte i Atea-sagen

I de tilfælde, hvor det kan påvises, at Region Sjælland har lidt økonomiske tab, vil regionen kræve erstatning fra de tiltalte i Atea-sagen. Foreløbigt kræver regionen op i mod en million kroner retur i sagen om middage, businessclassbilletter og Formel 1-rejser.

Artikel top billede

Claus Hougesen, der er en af de tiltalte i en af danmarkshistoriens største bestikkelsessager, kan sammen med de andre tiltalte i sagen se frem et erstatningskrav på knap en million kroner fra Region Sjælland. (Foto: Computerworld)

"There is no such thing as a free lunch."

Den gamle talemåde kommer også til at gælde for de tiltalte i Atea-sagen. For det er ikke kun en fængselsstraf på op til seks år, der er på spil for flere af de tiltalte.

Region Sjælland står nemlig klar til at gøre et erstatningskrav gældende overfor de tiltalte, som regionen mener skal tilbagebetale knap en million kroner. Det kom frem i retten i tirdags, da den afgørende fase af en af danmarkshistoriens største bestikkelsessager gik i gang.

Efter flere dages betænkningstid bekræfter Region Sjælland nu overfor Computerworld, at regionen mener det alvorligt og er parat til at rejse et økonomisk erstatningskrav mod de tiltalte i sagen.  

"Region Sjælland har bedt anklagemyndigheden om på regionens vegne at gøre et erstatningskrav gældende i de forhold, hvor det fremgår af anklageskriftet, at regionen har lidt et tab," skriver Region Sjælland til Computerworld.

Knap en million

Sagen drejer sig blandt andet om en rejse til Dubai, dyre middage på nogle af landets fineste restauranter og hotelophold alt sammen betalt af Atea blandt andet med penge fra en konto, hvor regionen havde penge til gode hos netop Atea. 

Regionen ønsker med sit erstatningskrav at hive nogle af de penge retur, som regionen har mistet i form af økonomiske tab. 

"Regionen har valgt kun at rejse erstatningskrav i de forhold, hvor handlingerne direkte vurderes at have påført regionen tab. Tabet er i de omtalte forhold opgjort til i alt omkring 930.000 kroner plus procesrenter," står der videre i den e-mail fra regionen, der udgører svar på Computerworlds forespørgsel. 

Hos Regionen understreger man dog, at rettens ord er afgørende for det videre forløb omkring erstatningssagen. 

"Det er dog retten, som under straffesagen træffer beslutning om, hvorvidt regionens krav kan behandles som en del af straffesagen," skriver regionen. 

Hos de tiltalte kan man ikke tage stilling til erstatningskravet, før der ligger noget mere konkret på bordet. Det forklarer forsvarsadvokat Kåre Pihlmann, der er forsvarer for Peter Hillingsøe Trans, som er tiltalt i sagen. 

"Hvis der kommer et erstatningskrav, så vil vi selvfølgelig se på det, men indtil videre, så er der ikke kommet noget, så derfor kan vi ikke forholde os til det," siger han.

Næste skridt

Torsdag 12. oktober blev navneforbuddet i sagen ophævet og offentligheden er nu bekendt med, hvem de tiltalte i sagen er. Det drejer sig foruden en række topfigurer fra Region Sjælland også om en række tidligere ledende skikkelser hos Atea. 

Det kan du læse mere om her: Det står klart nu: Atea-sagens hovedtiltalte er fra den absolutte top i den danske it-branche.

Region Sjælland har i kølvandet på sagen droslet voldsomt ned for sine indkøb hos Atea.

Det kan du læse mere om her: Bestikkelsessagen koster Atea dyrt i Region Sjælland - handler stort set ikke hos Atea længere

Næste retsmøde er fastsat til 26. oktober, og Computerworld er naturligvis på plads og dækker sagen tæt.

AL Sydbank

Automation Developer - Digital & Processes

Københavnsområdet

Digitaliseringsstyrelsen

IT-arkitekt hos Digitaliseringsstyrelsen

Københavnsområdet

Danoffice IT

Head of Business Enablement

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

IT-tekniker - Specialist i bred IT-support og service i PET

Københavnsområdet

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29 april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S