Hackere snyder antivirusprogrammer på stribe: Spreder malware med Word-dokumenter uden makroer

Russiske statshackere spreder malware med Word-dokumenter uden makroer. Og angrebet snyder sikkerhedssoftware fra en lang række producenter.

Artikel top billede

Du kan ikke længere sikre dig mod malware-inficerede Word-dokumenter ved at slå makroer fra.

Opfindsomme hackere er nemlig begyndt at udnytte en funktion i Microsofts Office-produkter til at sprede malware uden makroer, og dermed bemærkes angrebene ikke af brugerens sikkerhedssoftware.

Det drejer sig om funktionen Dynamic Data Exchange (DDE), hvis formål er at lade flere applikationer udveksle data.

Fordi der ikke er makroer i spil, præsenterer Office heller ikke brugeren for nogen sikkerhedsadvarsel, og i stedet bliver man mødt med et skærmbillede som dette, hvis man klikker på det malware-inficerede Word-dokument.

Når en bruger klikker “ja” til ovenstående præsenteres dette.

Når der er klikket ja på andet skærmbillede, kan der køres kode i Microsoft Word uden brug af makroer - og for eksempel installeres og afvikles malware.

Gruppen Fancy Bear, der blandt andet menes at have kompromitteret det danske forsvar, har for nylig brugt metoden til at sprede skadelig kode ved at sende inficerede word-filer til sine ofre.

Sikkerhedssoftware opdager ingenting

Sikkerhedsfirmaet Sensepost har gennemgået angrebet trin for trin og har blandt andet undersøgt, hvordan sikkerhedsprodukter reagerer, når man misbruger DDE-funktionen.

Og i det amerikanske firmas forsøg, reagerer de slet ikke.

Sensepost har anmeldt problemet til Microsoft, men der er ikke umiddelbart nogen patch på vej. Da Dynamic Data Exchange er en funktion og ikke en fejl, mener Microsoft ikke, at der er noget at reparere.

Men efter rapporter om at Fancy Bear udnytter DDE, har Microsoft dog udsendt en vejledning til, hvordan man beskytter sig bedst muligt ved at justere på indstillingerne i Windows.

Der er dog tale om dybtliggende indstillinger, og man kan blive nødt til at geninstallere styresystemet, hvis man gør noget forkert.

Det letteste er derfor at forholde sig skeptisk, hvis man bliver mødt med et skærmbillede, man ikke har set før, eller bliver bedt om at køre en applikation, der ikke giver mening, når man forsøger at åbne et dokument.

Du kan finde Microsofts vejledning her.

Læs også: Ny ondsindet Word-fil på spil - kan ramme både Windows og Mac med malware

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

20. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks