Hackere snyder antivirusprogrammer på stribe: Spreder malware med Word-dokumenter uden makroer

Russiske statshackere spreder malware med Word-dokumenter uden makroer. Og angrebet snyder sikkerhedssoftware fra en lang række producenter.

Artikel top billede

Du kan ikke længere sikre dig mod malware-inficerede Word-dokumenter ved at slå makroer fra.

Opfindsomme hackere er nemlig begyndt at udnytte en funktion i Microsofts Office-produkter til at sprede malware uden makroer, og dermed bemærkes angrebene ikke af brugerens sikkerhedssoftware.

Det drejer sig om funktionen Dynamic Data Exchange (DDE), hvis formål er at lade flere applikationer udveksle data.

Fordi der ikke er makroer i spil, præsenterer Office heller ikke brugeren for nogen sikkerhedsadvarsel, og i stedet bliver man mødt med et skærmbillede som dette, hvis man klikker på det malware-inficerede Word-dokument.

Når en bruger klikker “ja” til ovenstående præsenteres dette.

Når der er klikket ja på andet skærmbillede, kan der køres kode i Microsoft Word uden brug af makroer - og for eksempel installeres og afvikles malware.

Gruppen Fancy Bear, der blandt andet menes at have kompromitteret det danske forsvar, har for nylig brugt metoden til at sprede skadelig kode ved at sende inficerede word-filer til sine ofre.

Sikkerhedssoftware opdager ingenting

Sikkerhedsfirmaet Sensepost har gennemgået angrebet trin for trin og har blandt andet undersøgt, hvordan sikkerhedsprodukter reagerer, når man misbruger DDE-funktionen.

Og i det amerikanske firmas forsøg, reagerer de slet ikke.

Sensepost har anmeldt problemet til Microsoft, men der er ikke umiddelbart nogen patch på vej. Da Dynamic Data Exchange er en funktion og ikke en fejl, mener Microsoft ikke, at der er noget at reparere.

Men efter rapporter om at Fancy Bear udnytter DDE, har Microsoft dog udsendt en vejledning til, hvordan man beskytter sig bedst muligt ved at justere på indstillingerne i Windows.

Der er dog tale om dybtliggende indstillinger, og man kan blive nødt til at geninstallere styresystemet, hvis man gør noget forkert.

Det letteste er derfor at forholde sig skeptisk, hvis man bliver mødt med et skærmbillede, man ikke har set før, eller bliver bedt om at køre en applikation, der ikke giver mening, når man forsøger at åbne et dokument.

Du kan finde Microsofts vejledning her.

Læs også: Ny ondsindet Word-fil på spil - kan ramme både Windows og Mac med malware

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos