Alvorlig sårbarhed i HP-printere: Opdatering til 54 forskellige printere bør installeres med det samme

Printerproducenten HP udsender sikkerhedsopdatering til 54 forskellige printermodeller. Den bør installeres med det samme.

Artikel top billede

“Man bør med det samme handle i forhold informationen i denne sikkerhedsbulletin.”

Sådan lyder beskeden fra printer-giganten HP i forbindelse med, at selskabet netop har udsendt en opdatering, der skal lukke en alvorlig sårbarhed.

Opdateringen er udsendt til 54 forskellige printermodeller til virksomhedssegmentet. Det drejer sig om printere i serierne HP LaserJet Enterprise, HP PageWide Enterprise, HP LaserJet Managed og HP OfficeJet Enterprise.

Printere kan give sikkerhedsproblemer

Sårbarheden, der indentificeres med CVE-2017-2750, handler om et problem med DLL-signaturvalideringen, der potentielt kan gøre det muligt at afvikle kode på systemet.

Det er en kendt sag, at printere kan udgøre en akilleshæl i virksomhedernes it-infrastruktur, fordi de er koblet til netværket og ofte ikke bliver opdateret ofte nok.

Derfor er en printer et oplagt udgangspunkt for angreb for de it-kriminelle.

"HP distribuerer denne sikkerhedsbulletin bredt for at gøre brugerne af de påvirkede HP-produkter opmærksomme på den vigtige sikkerhedsinformation i denne bulletin.”

“HP anbefaler, at alle brugere fastslår betydningen af denne information i forhold til deres individuelle situationer og handler derefter,” lyder beskeden fra HP.

Du kan se hele listen med sårbare HP-printere her.

Læs også:

23-årig mand hacker 150.000 printere over hele verden med botnet-advarsel

Printere og videokameraer nyt mål for hackerne: IoT-udstyr lægger Amazon, Spotify og Twitter ned i stort angreb

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Sikkerhed | København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

20. januar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S