Alvorlig sårbarhed i HP-printere: Opdatering til 54 forskellige printere bør installeres med det samme

Printerproducenten HP udsender sikkerhedsopdatering til 54 forskellige printermodeller. Den bør installeres med det samme.

Artikel top billede

“Man bør med det samme handle i forhold informationen i denne sikkerhedsbulletin.”

Sådan lyder beskeden fra printer-giganten HP i forbindelse med, at selskabet netop har udsendt en opdatering, der skal lukke en alvorlig sårbarhed.

Opdateringen er udsendt til 54 forskellige printermodeller til virksomhedssegmentet. Det drejer sig om printere i serierne HP LaserJet Enterprise, HP PageWide Enterprise, HP LaserJet Managed og HP OfficeJet Enterprise.

Printere kan give sikkerhedsproblemer

Sårbarheden, der indentificeres med CVE-2017-2750, handler om et problem med DLL-signaturvalideringen, der potentielt kan gøre det muligt at afvikle kode på systemet.

Det er en kendt sag, at printere kan udgøre en akilleshæl i virksomhedernes it-infrastruktur, fordi de er koblet til netværket og ofte ikke bliver opdateret ofte nok.

Derfor er en printer et oplagt udgangspunkt for angreb for de it-kriminelle.

"HP distribuerer denne sikkerhedsbulletin bredt for at gøre brugerne af de påvirkede HP-produkter opmærksomme på den vigtige sikkerhedsinformation i denne bulletin.”

“HP anbefaler, at alle brugere fastslår betydningen af denne information i forhold til deres individuelle situationer og handler derefter,” lyder beskeden fra HP.

Du kan se hele listen med sårbare HP-printere her.

Læs også:

23-årig mand hacker 150.000 printere over hele verden med botnet-advarsel

Printere og videokameraer nyt mål for hackerne: IoT-udstyr lægger Amazon, Spotify og Twitter ned i stort angreb

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura