Alvorlig sikkerhedsbrist i macOS: Fremmede kan få fuld adgang til din computer uden adgangskode

Et hul i sikkerheden på den nyeste udgave af Apples styresystem betyder, at enhver kan logge på din administrative bruger uden at taste et kodeord.

Artikel top billede

Apple var i gamle dage kendt for høje sikkerhedsstandarder i sin software, men i de senere år har der været adskillige dårlige historier om gabende sikkerhedshuller i de forskellige styresystemer til mac-computere.

Så sent som i oktober udsendte Apple hateopdateringer for at lukke huller i macOS. Og nu er den gal igen.

Hvis du kører den nyeste version af macOS High Sierra, så kan enhver nemlig logge på din administrative bruger og få fuld adgang til din maskine - uden at taste et kodeord.

Hvis en fremmed får fingrene i din maskine, skal vedkommende bare skrive “root” som brugernavn i den boks, man bliver præsenteret for, når man skal foretage ændringer i systemet, og så opnår vedkommende den såkaldte rod-adgang.

Det betyder kort sagt, at man må det hele.

I visse tilfælde skal man prøve et par gange, men det virker.

Indtil Apple løser problemet med en opdatering, er det heldigvis forholdsvis let at beskytte sig mod misbrug.

Man skal bare vælge et kodeord til sin rod-bruger.

“Vi arbejder på en software-opdatering som løser dette problem. I mellemtiden vil det forhindre vil det forhindre uautoriseret adgang til din Mac, hvis man indstiller et root-password,” udtaler en talsmand fra Apple.

Du kan finde instruktioner i at indstille din rod-bruger hos Apple her.

Læs også: Alvorlige adgangskode-sårbarheder i macOS får Apple til at udsende hasteopdatering

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S