Alvorlig sikkerhedsbrist i macOS: Fremmede kan få fuld adgang til din computer uden adgangskode

Et hul i sikkerheden på den nyeste udgave af Apples styresystem betyder, at enhver kan logge på din administrative bruger uden at taste et kodeord.

Artikel top billede

Apple var i gamle dage kendt for høje sikkerhedsstandarder i sin software, men i de senere år har der været adskillige dårlige historier om gabende sikkerhedshuller i de forskellige styresystemer til mac-computere.

Så sent som i oktober udsendte Apple hateopdateringer for at lukke huller i macOS. Og nu er den gal igen.

Hvis du kører den nyeste version af macOS High Sierra, så kan enhver nemlig logge på din administrative bruger og få fuld adgang til din maskine - uden at taste et kodeord.

Hvis en fremmed får fingrene i din maskine, skal vedkommende bare skrive “root” som brugernavn i den boks, man bliver præsenteret for, når man skal foretage ændringer i systemet, og så opnår vedkommende den såkaldte rod-adgang.

Det betyder kort sagt, at man må det hele.

I visse tilfælde skal man prøve et par gange, men det virker.

Indtil Apple løser problemet med en opdatering, er det heldigvis forholdsvis let at beskytte sig mod misbrug.

Man skal bare vælge et kodeord til sin rod-bruger.

“Vi arbejder på en software-opdatering som løser dette problem. I mellemtiden vil det forhindre vil det forhindre uautoriseret adgang til din Mac, hvis man indstiller et root-password,” udtaler en talsmand fra Apple.

Du kan finde instruktioner i at indstille din rod-bruger hos Apple her.

Læs også: Alvorlige adgangskode-sårbarheder i macOS får Apple til at udsende hasteopdatering

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Formpipe Software A/S

    Senior Product Manager

    Københavnsområdet

    Timengo DPG

    Teknisk Support Lead

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Product Owner / Product Manager

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    SAP-arkitekt

    Skåne

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS