22-årig tilstår i kæmpe hackersag: Hjalp Rusland med at få adgang til Yahoo

En canadisk statsborger har tilstået medvirken et spektakulært hackerangreb på Yahoo i 2014. Han arbejdede for russiske agenter, og 500 millioner brugerkonti blev kompromitteret.

Artikel top billede

En ung canadisk mand har indrømmet, at han hjalp russiske agenter med at hacke Yahoo i 2014.

22-årige Karim Baratov har tilstået, at han i januar 2014 indledte et samarbejde med russiske agenter, der gik ud på, at han via phishing-angreb skulle skaffe dem adgang til udvalgte personers email-konti.

Blandt dem var ansatte hos Yahoo, og deres brugeroplysninger blev herefter brugt til at få adgang til virksomhedens netværk og kompromittere 500 millioner Yahoo-konti.

Læs også: Havde du en Yahoo-konto i 2013? Så har hackere haft adgang til dine data

Baratov blev arresteret af Canadiske myndigheder i marts måned i år og udleveret til USA, og udover Yahoo-angrebet har han indrømmet at have hacket mere end 11.000 webmail-konti siden 2010 på vegne af den russiske efterretningstjeneste FSB og andre kunder, som han fik kontakt til via et russisksproget internetforum.

Ifølge det amerikanske justitsministerium fik han primært ram på sine ofre ved at udgive sig for at komme fra deres mail-udbyder.

På den måde fik han dem via phishing-angreb til at besøge falske login-sider, som han konstruerede til formålet, og stjal herefter deres oplysninger.

En russisk hacker og to FSB-agenter er også efterlyste i Yahoo-sagen, men da de er bosat i Rusland, er det ret usandsynligt, at de nogensinde kommer i nærheden af en amerikansk domstol.

Karim Baratov sidder varetægtsfængslet i Californien indtil 20. februar, hvor der er domsafsigelse.

Læs også: Milliarder af brugeres data flyder rundt på nettet: Her er de fem største datalæk i det 21. århundrede

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Metroselskabet I/S

    Ledelsesassistent for Digitalisering & IT

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Sikkerhedsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Akademikernes A-kasse

    Data Engineer til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS