22-årig tilstår i kæmpe hackersag: Hjalp Rusland med at få adgang til Yahoo

En canadisk statsborger har tilstået medvirken et spektakulært hackerangreb på Yahoo i 2014. Han arbejdede for russiske agenter, og 500 millioner brugerkonti blev kompromitteret.

Artikel top billede

En ung canadisk mand har indrømmet, at han hjalp russiske agenter med at hacke Yahoo i 2014.

22-årige Karim Baratov har tilstået, at han i januar 2014 indledte et samarbejde med russiske agenter, der gik ud på, at han via phishing-angreb skulle skaffe dem adgang til udvalgte personers email-konti.

Blandt dem var ansatte hos Yahoo, og deres brugeroplysninger blev herefter brugt til at få adgang til virksomhedens netværk og kompromittere 500 millioner Yahoo-konti.

Læs også: Havde du en Yahoo-konto i 2013? Så har hackere haft adgang til dine data

Baratov blev arresteret af Canadiske myndigheder i marts måned i år og udleveret til USA, og udover Yahoo-angrebet har han indrømmet at have hacket mere end 11.000 webmail-konti siden 2010 på vegne af den russiske efterretningstjeneste FSB og andre kunder, som han fik kontakt til via et russisksproget internetforum.

Ifølge det amerikanske justitsministerium fik han primært ram på sine ofre ved at udgive sig for at komme fra deres mail-udbyder.

På den måde fik han dem via phishing-angreb til at besøge falske login-sider, som han konstruerede til formålet, og stjal herefter deres oplysninger.

En russisk hacker og to FSB-agenter er også efterlyste i Yahoo-sagen, men da de er bosat i Rusland, er det ret usandsynligt, at de nogensinde kommer i nærheden af en amerikansk domstol.

Karim Baratov sidder varetægtsfængslet i Californien indtil 20. februar, hvor der er domsafsigelse.

Læs også: Milliarder af brugeres data flyder rundt på nettet: Her er de fem største datalæk i det 21. århundrede

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

It-løsninger | Online

Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

Se alle vores events inden for it

TV2

iOS udvikler til TV 2 Teknologi

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP Engagement Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Manager

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS