22-årig tilstår i kæmpe hackersag: Hjalp Rusland med at få adgang til Yahoo

En canadisk statsborger har tilstået medvirken et spektakulært hackerangreb på Yahoo i 2014. Han arbejdede for russiske agenter, og 500 millioner brugerkonti blev kompromitteret.

Artikel top billede

En ung canadisk mand har indrømmet, at han hjalp russiske agenter med at hacke Yahoo i 2014.

22-årige Karim Baratov har tilstået, at han i januar 2014 indledte et samarbejde med russiske agenter, der gik ud på, at han via phishing-angreb skulle skaffe dem adgang til udvalgte personers email-konti.

Blandt dem var ansatte hos Yahoo, og deres brugeroplysninger blev herefter brugt til at få adgang til virksomhedens netværk og kompromittere 500 millioner Yahoo-konti.

Læs også: Havde du en Yahoo-konto i 2013? Så har hackere haft adgang til dine data

Baratov blev arresteret af Canadiske myndigheder i marts måned i år og udleveret til USA, og udover Yahoo-angrebet har han indrømmet at have hacket mere end 11.000 webmail-konti siden 2010 på vegne af den russiske efterretningstjeneste FSB og andre kunder, som han fik kontakt til via et russisksproget internetforum.

Ifølge det amerikanske justitsministerium fik han primært ram på sine ofre ved at udgive sig for at komme fra deres mail-udbyder.

På den måde fik han dem via phishing-angreb til at besøge falske login-sider, som han konstruerede til formålet, og stjal herefter deres oplysninger.

En russisk hacker og to FSB-agenter er også efterlyste i Yahoo-sagen, men da de er bosat i Rusland, er det ret usandsynligt, at de nogensinde kommer i nærheden af en amerikansk domstol.

Karim Baratov sidder varetægtsfængslet i Californien indtil 20. februar, hvor der er domsafsigelse.

Læs også: Milliarder af brugeres data flyder rundt på nettet: Her er de fem største datalæk i det 21. århundrede

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura