Opdater straks: Alvorlig sårbarhed fundet i Cisco-firewalls - hackere kan omgå din firewall direkte fra internettet

En alvorlig sårbarhed i Ciscos firewall-software gør virksomheder særdeles sårbare over for hackerangreb. Cisco har udsendt haste-opdatering, som du bør installere med det samme.

Artikel top billede

It-giganten Cisco har været tvunget til at haste-udsende en sikkerhedsopdatering på grund af en sårbarhed i virksomhedens firewall-produkter.

Det drejer sig om VPN-funktionaliteten i Ciscos Adaptive Security Appliance-software (ASA), der er styresystemet til Ciscos firewalls.

VPN-funktionaliteten gør det muligt for medarbejdere at tilgå en virksomheds firewall-beskyttede netværk, selvom vedkommende befinder sig et andet sted.

Men den alvorlige sårbarhed betyder, at en hacker kan se al trafik, der kører igennem VPN-forbindelsen, opnå administrative rettigheder og få adgang til virksomhedens bagvedliggende netværk.

“Det er bare et spørgsmål om at sende den rigtige kode afsted,” siger Tom Madsen, der er sikkerhedsrådgiver hos FortConsult, til Computerworld.

Cisco har udsendt en patch, der adresserer sårbarheden, og ifølge Tom Madsen bør alle virksomheder med det samme tjekke, om de benytter de sårbare Cisco-produkter og opdatere med det samme, hvis det er tilfældet.

“Det er netop ikke en automatisk opdatering, så man er nødt til at tjekke det selv og så få rullet opdateringen ud.”

Sårbarheden har fået scoren 10 på skalaen Common Vulnerability Scoring System (CVSS), der indikerer, at sårbarheden er i den absolut mest alvorlige kategori - blandt andet fordi den kan udnyttes fra internettet. 

Du kan finde Ciscos liste over sårbare firewall-produkter her.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job