Opdater straks: Alvorlig sårbarhed fundet i Cisco-firewalls - hackere kan omgå din firewall direkte fra internettet

En alvorlig sårbarhed i Ciscos firewall-software gør virksomheder særdeles sårbare over for hackerangreb. Cisco har udsendt haste-opdatering, som du bør installere med det samme.

Artikel top billede

It-giganten Cisco har været tvunget til at haste-udsende en sikkerhedsopdatering på grund af en sårbarhed i virksomhedens firewall-produkter.

Det drejer sig om VPN-funktionaliteten i Ciscos Adaptive Security Appliance-software (ASA), der er styresystemet til Ciscos firewalls.

VPN-funktionaliteten gør det muligt for medarbejdere at tilgå en virksomheds firewall-beskyttede netværk, selvom vedkommende befinder sig et andet sted.

Men den alvorlige sårbarhed betyder, at en hacker kan se al trafik, der kører igennem VPN-forbindelsen, opnå administrative rettigheder og få adgang til virksomhedens bagvedliggende netværk.

“Det er bare et spørgsmål om at sende den rigtige kode afsted,” siger Tom Madsen, der er sikkerhedsrådgiver hos FortConsult, til Computerworld.

Cisco har udsendt en patch, der adresserer sårbarheden, og ifølge Tom Madsen bør alle virksomheder med det samme tjekke, om de benytter de sårbare Cisco-produkter og opdatere med det samme, hvis det er tilfældet.

“Det er netop ikke en automatisk opdatering, så man er nødt til at tjekke det selv og så få rullet opdateringen ud.”

Sårbarheden har fået scoren 10 på skalaen Common Vulnerability Scoring System (CVSS), der indikerer, at sårbarheden er i den absolut mest alvorlige kategori - blandt andet fordi den kan udnyttes fra internettet. 

Du kan finde Ciscos liste over sårbare firewall-produkter her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Arrow ECS

    Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

    Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til Lokal IT Servicecenter i Karup

    Midtjylland

    SOS International

    Cisco Call Manager Specialist

    Midtjylland

    SOS International

    Platform Engineer – Team Lead

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS