Hackere udnytter sårbarhed i populært CMS-system: Overtager din computer og bruger den til at udvinde kryptovaluta

En sårbarhed i et stort CMS-systemet gør det muligt for it-kriminelle at stjæle maskinkraft fra brugerne og udnytte den til mine kryptovaluta.

Artikel top billede

Photo by Carlos Muza on Unsplash (Foto: Photo by Carlos Muza on Unsplash)

It-kriminelle udnytter i øjeblikket en tre måneder gammel sårbarhed i det populære CMS-system Drupal, der gør det muligt at misbruge brugernes computere til at mine kryptovaluta.

Det skriver it-mediet Zdnet.

Sårbarheden gør det muligt at installere et stykke såkaldt cryptojacking malware på Drupal-brugerens computer.

Når den skadelige software er blevet installeret på maskinen begynder den i al hemmelighed at stjæle maskinkraft fra maskinen, som i stedet bliver brugt til at udvinde kryptovaluta Monero.

Mange glemmer at installere opdatering

Ifølge Zdnet blev der den 25. april udsendt en sikkerhedsopdatering, der skulle dæmme op for sårbarheden, men mange brugere har tilsyneladende endnu ikke hentet sikkerhedsopdateringen.

Det er dog endnu uvist, hvor mange gange Drupal-sårbarheden er blevet brugt til at udføre de såkaldte cryptojacking-angreb.

Det amerikanske it-sikkerhedsfirma AlienVault har tidligere rapporteret, at det nordkoreanske styre står bag flere af denne type angreb, hvor malware bruges til netop at kryptovalutaen Monero, hvorefter gevinsten bliver ført tilbage til Nordkorea.

Læs også: Sikkerhedsfirma: Nordkoreanere træner i at inficere computere for at mine kryptovaluta

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S