Hackere udnytter sårbarhed i populært CMS-system: Overtager din computer og bruger den til at udvinde kryptovaluta

En sårbarhed i et stort CMS-systemet gør det muligt for it-kriminelle at stjæle maskinkraft fra brugerne og udnytte den til mine kryptovaluta.

Artikel top billede

Photo by Carlos Muza on Unsplash (Foto: Photo by Carlos Muza on Unsplash)

It-kriminelle udnytter i øjeblikket en tre måneder gammel sårbarhed i det populære CMS-system Drupal, der gør det muligt at misbruge brugernes computere til at mine kryptovaluta.

Det skriver it-mediet Zdnet.

Sårbarheden gør det muligt at installere et stykke såkaldt cryptojacking malware på Drupal-brugerens computer.

Når den skadelige software er blevet installeret på maskinen begynder den i al hemmelighed at stjæle maskinkraft fra maskinen, som i stedet bliver brugt til at udvinde kryptovaluta Monero.

Mange glemmer at installere opdatering

Ifølge Zdnet blev der den 25. april udsendt en sikkerhedsopdatering, der skulle dæmme op for sårbarheden, men mange brugere har tilsyneladende endnu ikke hentet sikkerhedsopdateringen.

Det er dog endnu uvist, hvor mange gange Drupal-sårbarheden er blevet brugt til at udføre de såkaldte cryptojacking-angreb.

Det amerikanske it-sikkerhedsfirma AlienVault har tidligere rapporteret, at det nordkoreanske styre står bag flere af denne type angreb, hvor malware bruges til netop at kryptovalutaen Monero, hvorefter gevinsten bliver ført tilbage til Nordkorea.

Læs også: Sikkerhedsfirma: Nordkoreanere træner i at inficere computere for at mine kryptovaluta

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,