Atea lægger sig fladt ned: SKI og Moderniseringsstyrelsens anbefalinger om udelukkelse er ‘helt forståelige’

SKI og Moderniseringsstyrelsens anbefalinger til alle myndigheder om indtil videre at holde sig fra Atea er ‘helt forståelig,' lyder det fra Atea.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Helt forståeligt.

Sådan betegner Atea-koncernen den kontante reaktion fra SKI og Moderniseringsstyrelsen på onsdagens dom i danmarkshistoriens største bestikkelsessag, hvor Atea blev idømt en bøde på 10 millioner kroner.

Det har fået både SKI og Moderniseringsstyrelsen til at anbefale, at alle offentlige kunder indtil videre undlader at lægge ordrer hos Atea.

“Atea har været i tæt kontakt med Moderniseringsstyrelsen og SKI, siden efterforskningen [af den store bestikkelsessag, red] tog sin begyndelse i 2015, og selskabet har leveret al dokumentation på oprydningsprocessen,” lyder det fra Atea i en fondsbørsmeddelelse.

“Efter vores mening er anbefalingerne fra SKI og Moderniseringsstyrelsen et forståeligt og midlertidigt træk, der sigter mod at sikre overholdelse af EU Public Contracts Directive” skriver selskabet.

Atea erklærede sig umiddelbart efter dommen på en bøde på 10 millioner kroner sig 'skuffet,' men valgt at betale bøden alligevel.

Det kan du læse mere om her: Atea accepterer dom i bestikkelsessag: Betaler bøde på 10 millioner kroner

Oprydningsproces

Ifølge selskabet har det siden sagen tog sin begyndelse været i gang med en oprydnings-proces, der har sigtet mod at undgå, at lignende sager vil kunne opstå igen.

Sådan en proces kaldes for en ‘self-cleaning,’ og den er helt vital for Atea, som risikerer at blive udelukket fra udbud og al salg til offentlige myndigheder.

Det kan blive en alvorlig sag. Det fremgår nemlig desuden af EU's udbudsdirektiv, at virksomheder, der er blevet endeligt dømt for blandt andet bestikkelse, ikke kan deltage i udbud ved alle statslige, regionale og kommunale udbud til mere end halvanden millioner kroner.

En måde at undgå dette på er ved som dømt selskab at kunne fremlægge tilstrækkelig dokumentation for, at man har indført tilstrækkeligt med processer, der kan modvirke lignende sager.

“Målet med oprydnings-processen er at overbevise alle parter om, at der ikke er noget grundlag for at udelukke Atea Danmark fra salg til det offentlige,” lyder det fra Atea.

Ifølge selskabet har SKI og Moderniseringsstyrelsen udbedt sig beviser på Ateas ‘self-cleaning’-proces - inklusive en dokumentation for, at selskabet har samarbejdet om efterforskningen og andre ting.

Atea nævner i fondsbørsmeddelelsen, at selskabet har opnået ISO 37001-cerfiticering, har etableret ‘omfattende compliance-systemer inklusive omfattende kontrol-procedurer’ samt udnævnet en compliance-direktør.

På europæisk niveau har it-giganten Siemens tidligere været indblandet i en lignende sag.

Siemens gennemførte dengang en omfattende self-cleaning-proces og var eksempelvis med i opløbet til at vinde kontrakten om sundhedsplatformen til en milliard kroner.

Læs også:

Staten vil stoppe al indkøb hos Atea efter dom i bestikkelses-sag: Sætter undersøgelse i gang

Midlertidigt stop for samhandel med det offentlige kommer til at koste Atea 250 millioner kroner om måneden i tabt omsætning

Computerworld mener: Atea-dommen har konsekvenser for os alle: Har du fået ryddet op?

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Er du vores nye IT-supporter til Cyberdivisionens supportteam i Hvidovre?

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger sin næste specialist i Exchange, mailflow og brugersupport

    Københavnsområdet

    PlanBørnefonden

    Digital Solutions Architect

    Københavnsområdet

    DHI A/S

    Senior Backend Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job