Ud og sejle med færge i sommerferien? … så pas på, for mobilsnak og Netflix via satellit koster (stadig) kassen

Mobilsnak og dataforbrug via satellitforbindelse, som mange færgeselskaber tilbyder, når der er for langt til landstationerne, er - stadig - en bekostelig affære. Samtidig viser en afgørelse fra Teleankenævnet, at den indbyggede roamingbegrænsning i mange abonnementet ikke beskytter mod kæmperegninger.

Artikel top billede

Det kan blive en overordentlig bekostelig affære at surfe løs … og lade ungerne gøre det samme … hvis sommerferien involverer en tur med en færge, hvor mobilforbindelsen er skiftet til en satellitbaseret og ikke en landbaseret.

Den finte har vi på Computerworld skrevet om flere gange - senest her:
Netflix-film til søs kan koste dig over 330.000 kroner

Nu viser en afgørelse fra Teleankenævnet, at finten stadig sender uventet store regninger afsted til danske mobilkunder.

Sagen, der begynder i marts 2017, drejer sig om en kvinde med to døtre, som hver især havde et mobilabonnement hos Plenti til 119 kroner om måneden, der omfattede fri tale, fri sms og fri data.

Begge abonnementer havde et loft for forbrug af mobildata i udlandet på 465 kroner, men efter en tur med et skib i Norge fik kvinden en regning for dataforbrug ombord på skibet på henholdsvis 965 kroner og 1.162 kroner.

Kvinden mente, at dataloftet i abonnementet ville spærre for dataforbrug, når loftet blev nået.

Samtidig gjorde hun opmærksom på, at hun udtrykkeligt i en sms havde gjort det klart for teleselskabet, at forbrug af data i udlandet skulle spærres, når grænsen på 465 kroner blev nået. Desuden var hun blevet oplyst om, at hun skulle sende en sms til Plenti, hvis hun ville forhøje beløbsgrænsen.

Kvinden pegede også på, at hun spærrede for dataforbrug på de to abonnementer, så snart det var muligt, og at hun ikke kunne gøre det, før hun havde fået information fra den udenlandske mobiloperatør. Hun mente heller ikke, at hun var ansvarlig for forsinket modtagelse af informationer fra operatøren.

Men lige meget hjalp det.

Teleankenævnet siger i sin afgørelse, at Plenti havde ret til at sende kvinden den pænt store bon for mobilforbruget på færgen, for det stod i vilkårene for abonnementerne, at registrering af dataforbrug i udlandet kunne være op til 30 dage forsinket.

Ankenævnet mener heller ikke, at opkrævningen var usædvanlig i betragtning af, at den gælder forbrug af data via satellit.

Nævnet siger også, at kvinden selv burde have været opmærksom på, at det er betydeligt dyrere at hente data på en mobil via satellit ombord på et skib, og at hun skulle have sat sig bedre ind i vilkår og prisniveau.

Du kan læse hele afgørelsen her.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS