Ud og sejle med færge i sommerferien? … så pas på, for mobilsnak og Netflix via satellit koster (stadig) kassen

Mobilsnak og dataforbrug via satellitforbindelse, som mange færgeselskaber tilbyder, når der er for langt til landstationerne, er - stadig - en bekostelig affære. Samtidig viser en afgørelse fra Teleankenævnet, at den indbyggede roamingbegrænsning i mange abonnementet ikke beskytter mod kæmperegninger.

Artikel top billede

Det kan blive en overordentlig bekostelig affære at surfe løs … og lade ungerne gøre det samme … hvis sommerferien involverer en tur med en færge, hvor mobilforbindelsen er skiftet til en satellitbaseret og ikke en landbaseret.

Den finte har vi på Computerworld skrevet om flere gange - senest her:
Netflix-film til søs kan koste dig over 330.000 kroner

Nu viser en afgørelse fra Teleankenævnet, at finten stadig sender uventet store regninger afsted til danske mobilkunder.

Sagen, der begynder i marts 2017, drejer sig om en kvinde med to døtre, som hver især havde et mobilabonnement hos Plenti til 119 kroner om måneden, der omfattede fri tale, fri sms og fri data.

Begge abonnementer havde et loft for forbrug af mobildata i udlandet på 465 kroner, men efter en tur med et skib i Norge fik kvinden en regning for dataforbrug ombord på skibet på henholdsvis 965 kroner og 1.162 kroner.

Kvinden mente, at dataloftet i abonnementet ville spærre for dataforbrug, når loftet blev nået.

Samtidig gjorde hun opmærksom på, at hun udtrykkeligt i en sms havde gjort det klart for teleselskabet, at forbrug af data i udlandet skulle spærres, når grænsen på 465 kroner blev nået. Desuden var hun blevet oplyst om, at hun skulle sende en sms til Plenti, hvis hun ville forhøje beløbsgrænsen.

Kvinden pegede også på, at hun spærrede for dataforbrug på de to abonnementer, så snart det var muligt, og at hun ikke kunne gøre det, før hun havde fået information fra den udenlandske mobiloperatør. Hun mente heller ikke, at hun var ansvarlig for forsinket modtagelse af informationer fra operatøren.

Men lige meget hjalp det.

Teleankenævnet siger i sin afgørelse, at Plenti havde ret til at sende kvinden den pænt store bon for mobilforbruget på færgen, for det stod i vilkårene for abonnementerne, at registrering af dataforbrug i udlandet kunne være op til 30 dage forsinket.

Ankenævnet mener heller ikke, at opkrævningen var usædvanlig i betragtning af, at den gælder forbrug af data via satellit.

Nævnet siger også, at kvinden selv burde have været opmærksom på, at det er betydeligt dyrere at hente data på en mobil via satellit ombord på et skib, og at hun skulle have sat sig bedre ind i vilkår og prisniveau.

Du kan læse hele afgørelsen her.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Statens IT

Teamkoordinator til databaseteam

Københavnsområdet

Rambøll Management Consulting

Senior AI Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S