Hackere stjæler passwords fra Reddit: “To-faktor godkendelse er ikke nær så sikkert, som vi kunne have håbet på”

Online forummet Reddit er blevet hacket og har fået stjålet flere brugerdata. Reddit brugte ellers allerede en to-faktor godkendelse, men det lykkedes altså hackerne også at få fat på det ekstra kodeord.

Artikel top billede

(Foto: PC World)

En eller flere hackere har haft adgang til Reddits brugerdata mellem 14. og 18. juni i år. Hackerne har haft adgang til nuværende e-mailadresser og en database med passwords fra 2007.

Det lykkedes nemlig hackerne at få adgang til flere medarbejderes konti, der gav hackerne adgang til de kompromiterede data.

Det skriver mediet ARN.

“Selvom vi allerede har en stærk to-faktor godkendelse har vi lært, at sms-baseret godkendelse ikke er nær så sikkert, som vi havde håbet på,” fortæller Reddit ifølge ARN.

Læs også: Ministerier vil ikke følge Rigsrevisionens anbefalinger mod ransomware-angreb: "Vil være en uhensigtsmæssig tung byrde"

Folkene bag Reddit fortæller, at det er lykkedes for hackerne at omgå sms-godkendelsen ved at opsnappe den kode, der bliver sendt til medarbejdernes telefoner, når de forsøger at logge ind.

Derfor opfordrer Reddit alle til at droppe sms-godkendelsen og skifte til en mere sikker to-faktor løsning.

To-faktor godkendelse anbefales til alle

To-faktor godkendelsen er ellers et almindeligt middel til at sikre sine data, som mange bruger.

Der går dog diskussioner om, hvorvidt en to-faktor godkendelse, der bliver sendt i en sms, nu også er så sikkert.

Det mener folkene bag Reddit i hvert fald ikke længere, at det er, og opfordrer altså nu alle til at bruge en to-faktor godkendelse, der ikke bruger sms-beskeder til at sende koderne.

Hos Google har man taget det skridtet videre. Her skal medarbejderne bruge en fysisk nøgle for at få adgang til bestemte data og programmer.

Læs også: Ingen af Googles 85.000 medarbejdere har været ramt af phishing-angreb i mere end halvandet år: Hemmeligheden er en fysisk nøgle

Dermed sikrer Google, at medarbejderne skal sidde fysisk foran computeren for at kunne få adgang til de mest sårbare data.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Zealand Business College

    Faglærer til Data/IT på ZBC i Ringsted

    Region Sjælland

    Aller Leisure A/S

    Erfaren softwareudvikler til rejsebranchen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S