Udviklingen i kunstig intelligens-løsninger står i stampe: Kun hver 20. danske virksomhed anvender AI

Udviklingen i udbredelsen af kunstig intelligens står helt i stampe herhjemme. Næsten halvdelen af de danske virksomheder er endnu ikke kommet i gang med at udnytte avanceret it. Kun 14 procent anvender big data. Se her, hvor mange danske virksomheder, der har taget de nye teknologier til sig.

Artikel top billede

Der har været tale om kunstig intelligens og machine learning som en gylden mulighed for virksomheder i flere år.

Men reelt anvender blot en ud af 20 danske virksomheder - fem procent - i dag kunstig intelligens i en eller anden udstrækning.

Det viser nye tal fra Danmarks Statistik over udbredelsen af det, der kaldes for ‘avanceret teknologi’ i danske erhvervsliv.

Ifølge optællingen fra Danmarks Statistik anvender mere end en halvdelen af de danske virksomheder - 54 procent - i dag moderne teknologi i en eller anden udstrækning.

Mest udbredt er brugen af sensorer til IoT, som godt hver tredje danske virksomheder i dag anvender.

Omkring 16 procent af de danske virksomheder anvender satellit-baserede services i et eller andet omfang, mens blot 14 procent anvender big data og under 10 procent robotter, 3D-print og kunstig intelligens

Det betyder altså, at 46 procent af de danske virksomheder slet ikke er kommet i gang med at udnytte de muligheder, der ligger i disse teknologier.

Når det gælder brugen af kunstig intelligens, har der faktisk slet ikke været nogen udvikling i det seneste år.

Det bekymer DI, som betegner kunstig intelligens som en af ‘morgendagens vinder-teknologier.’

“Den mere basale digitalisering er de fleste steder ved at komme på plads. Den udvikling skal vi have spejlet over på morgendagens vinder-teknologier som kunstig intelligens, big data og maskinlæring, hvis Danmark fortsat skal gøre sig gældende i det digitale udbryderfelt,” lyder det fra DI’s digitaliseringspolitiske chef, Christian Hannibal.

Ifølge Danmarks Statistik er handel- og transport-brancherne de brancher, hvor flest virksomheder anvender de pågældende teknologier.

“Der er stor forskel på anvendelsen af avancerede teknologier mellem store og små virksomheder,” lyder det fra Danmarks Statistik.

Her peger man på, at 87 procent af de største virksomheder anvender mindst én af de avancerede teknologier, mens det gælder for blot halvdelen. af de små virksomheder.

“Tendensen gælder også for anvendelsen af flere teknologier, da 37 procent. af de største virksomheder anvender mindst tre avancerede teknologier, mens dette kun er tilfældet for fem procent af de små virksomheder,” hedder det.

Du finder oversigten fra Danmarks Statistik her.

Læs også:

Sådan vil Carlsberg brygge fremtidens øl med kunstig intelligens fra Microsoft

Efter et år har Watson ikke vurderet et eneste billede fra Herlev Hospital: Alligevel spår læger kunstig intelligens en glorværdig fremtid

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)