Skatteministeriet anker sag: Microsoft risikerer kæmpe skattesmæk

Selvom Microsoft har vundet i både Landskatteretten og Østre Landsret anker Skatteministeriet nu en stor skattesag.

Artikel top billede

Skatteministeriet anker nu en sag om transfer pricing, som Microsoft har vundet i både Landsskatteretten og Østre Landsret, og dermed risikerer den amerikanske gigants danske afdeling en ekstra skat af et beløb på 307 millioner kroner.

Det skriver Børsen.

Så sent som i marts blev Microsoft ellers pure frifundet i sagen, der handler om Microsofts skattebetalinger i perioden 2004 til 2007.

Microsoft har i lighed med mange andre it-giganter i en lang periode haft sit europæiske hovedkvarter i det Irland, hvor selskabsskatten er lav.

Tilbage i marts lød Østre Landsrets afgørelse således:

"Landsretten fandt det ikke godtgjort, at Microsoft Danmark ApS’ transfer pricing dokumentation havde været rettidig, men fandt efter omstændighederne ikke, at dette kunne medføre, at skatteansættelsen kunne foretages skønsmæssigt. Landsretten fandt det heller ikke godtgjort, at dokumentationen havde været mangelfuld i en sådan grad, at der af denne grund kunne foretages en skønsmæssig ansættelse. "

Læs også: Microsoft Danmark frikendes i stor skattesag om transfer pricing for flere hundrede millioner kroner

Stor fokus på transfer pricing

Ankesagen er ifølge Børsen et eksempel på, at erhvervslivet i dag tager transfer pricing-sager stadig mere alvorligt.

I alt skal 53 koncerner ifølge Børsen betale ekstra meget i selskabskat, fordi Skattestyrelsen har vurderet, at de sat deres interne priser forkert, når de handler med koncernselskaber i udlandet.

Det betyder, at selskabernes skattepligtige indkomst samlet set hæves med 6,1 milliarder kroner, hvilket svarer til knap 115 millioner kroner per selskab.

Transfer pricing er et begreb der dækker om den skatteoptimering, der findes sted, når virksomheder foretager interne handler mellem koncerner i forskellige lande i et forsøg på at minimere deres skattebetaling.

Typisk bliver overskuddet på denne måde flyttet fra lande med høj selskabsskat til lande som Irland eller Luxembourg, der har lav selskabsskat.

Læs også:
Forstå fiduserne: Derfor er det så svært for EU at gribe ind overfor it-giganternes smarte skattetrick

Har scoret milliarder på smart fidus: Sådan fungerer Google og Apples europæiske skatte-trick

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job