Teleselskab bliver sigtet for hvidvaskning i Norge for op imod en halv milliard

Det britiske mobilselskab Lycamobile, der også huserer i Danmark, er blevet ramt en stor sag om hvidvaskning af penge i Norge. Selskabet har haft lignende sager i Storbritannien og Frankrig. I Danmark har selskabet en ubetalt momsregning på 106 millioner kroner, men det er ikke muligt at finde frem til ejeren af den danske del af selskabet.

Artikel top billede

Det britiske teleselskab Lycamobile, der er ejet af den britisk srilankanske rigmand Allirajah Subaskaran, er kommet under mistanke for hvidvaskning af penge i Norge.

Teleselskabet, der er i Danmark, er repræsenteret i en lang række kiosker, 7-Eleven-butikker samt i supermarkedskæder som Super Brugsen, Føtex og Spar, bliver af den norske anklagemyndighed beskyldt for at have flyttet op imod en halv milliard norske kroner ud i landet fra 2010 til 2018.

Det skriver Dagens Næringsliv.

Det drejer sig nærmere bestemt om et beløb på 495 millioner norske kroner, svarende til omkring 387 millioner kroner.

Læs også: Derfor smadrer TDC konkurrenterne i den danske mobilkrig

35-årig forhandler anholdt

Den største del af beløbet skulle stammer fra hvidvaskning af kriminelle indtægter, som er ført videre via mobilselskabet.

En Lycamobile-forhandler på 35 år er fængslet i sagen, ligesom der for nogle måneder siden er blevet beslaglagt 5,2 millioner norske, der ved at blive overført fra det norske supermarked Reitan til Lycamobile.

Lycamobile nægter at have medvirker til hvidvaskningen, men den norske domstil vil ikke frigive pengene.

Det er værd at bemærke, at den norske sag langt fra er den første sag om hvidvaskning af penge, der har ramt det britiske teleselskab.

Både i Frankrig og Storbritannien har selskabet været ramt af lignende sager, hvilket har omfattet en ransagning af Lycamobiles kontor samt anholdelser af flere medarbejdere.

Læs også: TDC fortsætter med at jorde konkurrenterne i den danske mobilkrig: Så mange nye mobilkunder har selskabet hentet

Lycamobile har også momssag i Danmark

Det er værd at bemærke, at den norske sag langt fra er den første sag om hvidvaskning af penge, der har ramt det britiske teleselskab.

Både i Frankrig og Storbritannien har selskabet været ramt af lignende sager, hvilket har omfattet en ransagning af Lycamobiles kontor samt anholdelser af flere medarbejdere.

Og i Danmark har Lycamobile også problemer.

Lige nu har teleselskabet et udestående med den danske stat, der mener, at selskabet skylder et beløb på 106 millioner kroner i skattebetalinger.

Det afviser selskabet, der forventer at slippe for at betale hele beløbet.

Sagen kompliceres yderligere af, at det ikke er muligt at finde frem til, hvem der reelt ejer den danske del af selskabet.

Ifølge Ekstra Bladet ender sporet blindt i London hos Allirajah Subaskaran og i et skuffeselskab på Cypern.

Læs også: YouSee hæver priserne på alle tv-pakker igen

Annonce

KMD A/S

Senior Software Architect

Københavnsområdet

Københavns Universitet

Platform Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest