Teleselskab bliver sigtet for hvidvaskning i Norge for op imod en halv milliard

Det britiske mobilselskab Lycamobile, der også huserer i Danmark, er blevet ramt en stor sag om hvidvaskning af penge i Norge. Selskabet har haft lignende sager i Storbritannien og Frankrig. I Danmark har selskabet en ubetalt momsregning på 106 millioner kroner, men det er ikke muligt at finde frem til ejeren af den danske del af selskabet.

Artikel top billede

Det britiske teleselskab Lycamobile, der er ejet af den britisk srilankanske rigmand Allirajah Subaskaran, er kommet under mistanke for hvidvaskning af penge i Norge.

Teleselskabet, der er i Danmark, er repræsenteret i en lang række kiosker, 7-Eleven-butikker samt i supermarkedskæder som Super Brugsen, Føtex og Spar, bliver af den norske anklagemyndighed beskyldt for at have flyttet op imod en halv milliard norske kroner ud i landet fra 2010 til 2018.

Det skriver Dagens Næringsliv.

Det drejer sig nærmere bestemt om et beløb på 495 millioner norske kroner, svarende til omkring 387 millioner kroner.

Læs også: Derfor smadrer TDC konkurrenterne i den danske mobilkrig

35-årig forhandler anholdt

Den største del af beløbet skulle stammer fra hvidvaskning af kriminelle indtægter, som er ført videre via mobilselskabet.

En Lycamobile-forhandler på 35 år er fængslet i sagen, ligesom der for nogle måneder siden er blevet beslaglagt 5,2 millioner norske, der ved at blive overført fra det norske supermarked Reitan til Lycamobile.

Lycamobile nægter at have medvirker til hvidvaskningen, men den norske domstil vil ikke frigive pengene.

Det er værd at bemærke, at den norske sag langt fra er den første sag om hvidvaskning af penge, der har ramt det britiske teleselskab.

Både i Frankrig og Storbritannien har selskabet været ramt af lignende sager, hvilket har omfattet en ransagning af Lycamobiles kontor samt anholdelser af flere medarbejdere.

Læs også: TDC fortsætter med at jorde konkurrenterne i den danske mobilkrig: Så mange nye mobilkunder har selskabet hentet

Lycamobile har også momssag i Danmark

Det er værd at bemærke, at den norske sag langt fra er den første sag om hvidvaskning af penge, der har ramt det britiske teleselskab.

Både i Frankrig og Storbritannien har selskabet været ramt af lignende sager, hvilket har omfattet en ransagning af Lycamobiles kontor samt anholdelser af flere medarbejdere.

Og i Danmark har Lycamobile også problemer.

Lige nu har teleselskabet et udestående med den danske stat, der mener, at selskabet skylder et beløb på 106 millioner kroner i skattebetalinger.

Det afviser selskabet, der forventer at slippe for at betale hele beløbet.

Sagen kompliceres yderligere af, at det ikke er muligt at finde frem til, hvem der reelt ejer den danske del af selskabet.

Ifølge Ekstra Bladet ender sporet blindt i London hos Allirajah Subaskaran og i et skuffeselskab på Cypern.

Læs også: YouSee hæver priserne på alle tv-pakker igen

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg