Så meget betaler it-selskaberne i Skat i Danmark: Se hele listen over skattebetalingerne her

Fujitsu betalte i 2017 fortsat ikke en krone i skat i Danmark, mens TDC betalte mere end en halv milliard kroner, Google 4,2 millioner og Simcorp 75 millioner kroner. Se her, hvor meget it-firmaer har betalt i skat i 2017.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

De fleste af de store it-selskaber betaler selskabsskat i Danmark, men spørgsmålet er, om de betaler nok.

Det viser den nyeste opgørelse over selskabernes skattebetalingerne i Danmark, som dækker over deres skat i 2017.

Det er sjette gang, at Skat offentliggør listerne, hvoraf det fremgår, hvor store - eller små - beløb, danske virksomheder betaler i selskabsskat til den danske statskasse.

Af listen fremgår det, at stort set alle de store it-selskaber nu betaler millioner af kroner i selskabsskat. Flere af dem har ellers i årevis været nul-skatteydere.

Undtagelsen er Fujitsu, der fortsat ikke betaler skat i Danmark. Det er tredje år i træk, at Fujitsu ikke har lagt en krone i selskabsskat, da selskabet trækkes med underskud - i 2017 på 3,2 millioner kroner.

Skatteminister Karsten Lauritzen kritiserer i Berlingske de store tech-selskaber, der tjener meget store summer på det europæiske marked.

"Når man tjener penge, skal man huske, at man skal betale noget tilbage til det samfund, hvor man har tjent dem, og der hvor værdien er skabt. Og det kniber gevaldigt for nogle tech-giganter at forstå den samfundskontrakt," siger han til avisen.

TDC betaler kassen

Den største skatteyder fra tech-branchen er TDC, der i 2017 i alt betalte mere end halv milliard kroner i selskabsskat.

Microsoft betalte 57,8 millioner kroner, mens Simcorp betalte 75,4 millioner i skat. Atea betalte 16 millioner kroner, mens Systematic 70 millioner kroner.

Vi kan desuden se på listen, at Accenture og IBM nu er godt i gænge. Disse to selskaber har tidligere været nul-skatteydere, men vendte bøtten i 2016.

I 2017 betalte IBM 26,4 millioner, hvilket er under det halve af skattebetalingen i 2016, mens Accenture betalte 33 millioner kroner i selsskabsskat. Accenture betalte i 2016 25,8 millioner kroner i skat.

Selsskabsskatten er herhjemme 22 procent af den skattepligtige indkomst, men der findes en række afvigelser - eksempelvis hvis selskabet også betaler skat i udlandet, hvilket er tilfældet for en række af de multinationale selskaber.

Ligeledes kan underskud modregnes over en årrække.

Det fremgår af listen, at Google i 2017 lagde 4,2 millioner kroner i selskabsskat herhjemme.

Google opgiver for 2017 en samlet omsætning på 227 millioner kroner og et samlet overskud på 13 millioner kroner.

Tallet er dog næppe retvisende for Googles samlede danske forretning, da langt hovedparten af selskabets ordrer med danske virksomheder og øvrige kunder faktureres fra Google Ireland Limited i Dublin.

Det er således tidligere blevet anslået, at Googles reelt omsætter for et godt stykke over to milliarder kroner i Danmark om året..

Flere af de store it-giganter som Apple og Google har i de senere år været indbladet i flere skattesager i EU-regi.

Det kan du læse mere om her: Forstå fiduserne: Derfor er det så svært for EU at gribe ind overfor it-giganternes smarte skattetrick

Vi kan se på listen, at Apple i 2017 betalte 19,7 millioner kroner i skat herhjemme.

Apples danske forretning hører under den svenske division og opgiver en dansk indkomst på blot 89,7 millioner kroner.

Det er tidligere blevet påvist, at Apple er blandt de selskaber i verden, der har flest penge placeret i skattely, ligesom selskabet har flere indtjeningsrekorder som det selskab, der nogensinde har tjent flest penge inden for forskellige tidsrum.

Jobindex, der ejer Computerworld, betalte 22,6 millioner kroner i skat i 2017.

Til næste år vil OECD udarbejde en samlet liste over skattebetalinger på tværs af alle OECD-landene.

EU arbejder fortsat på en plan om at beskatte de store amerikanske tech-selskaber på en eller anden måde. Det kan du læse mere om her: Trods dansk modstand: Stadig liv i planer om EU-beskatning af Amazon, Apple og de andre giganter

Du kan selv gå på opdagelse i skattelisten her.

Læs også:

Apple, Google og Microsoft i skattely: Vi står i et moralsk dilemma

Milliarder kanaliseret ud: Sådan undgår Google at betale milliarder af kroner i skat i Europa med smart fidus

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Københavnsområdet

Paychex Europe

Seniorudvikler til Danløn

Københavnsområdet

KMD A/S

BI Consultant

Nordjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S