Microsoft udsender nødpatch: Hacker-angreb i fuld gang

Microsoft udsender helt ekstraordinært en nødpatch, som omgående skal sikre nogle af selskabets browsere mod hackerangreb.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Microsoft har udsendt en særlig nød-opdatering, som omgående skal sikre en kritisk sårbarhed i en række af selskabets browsere.

Microsoft udsender kun sjældent denne former for ekstra-ordinære sikkerheds-opdateringer, da selskabet normalt samler de nødvendige patches og lignende i månedlige opdateringer.

Den ekstraordinære udsendelse skyldes, at de pågældende sårbarheder er meget kritiske og at de derfor ikke kan vente til den næste månedlige opdatering, der er planlagt til at blive udsendt 8. januar.

Sårbarhederne findes i browserne Internet Explorer 9, Internet Explorer 10 og Internet Explorer 11.

Ifølge Microsoft er hackere allerede i fuld gang med at udnytte sårbarhederne.

Microsoft har udsendt opdateringen til Windows 7, Windows 8,1 og Windows 10 samt til Windows Server 2008, 2012, 2016 og 2019.

“Sårbarhden kan ødelægge hukommelsen på en måde, der gør det muligt for en angriber at afvikle fjendtlig kode under dække af den nuværende bruger,” skriver Microsoft i en sikkerheds-meddelelse, som du kan læse her.

Her fremgår det, at sårbarhederne kan udnyttes ved at lokke brugerne af IE9, IE10 og IE11 over til fjendtlige websites.
Notorisk usikker
Internet Explorer har i årevis været kendt som et notorisk usikkert produkt og et yndet mål for alverdens hackere.

Microsoft stoppede med at udvikle på browserne i 2016, men sikkerheds-opdaterer fortsat IE-browserne.

Det skyldes et ønske om, at brugere af Windows 7, Windows 8,1 og Windows 10 fortsat kan køre webapps og aldrende intranet-sites rundt omkring i verden.

Det ændrer dog ikke på, at Microsoft gentagne gange har udråbt selskabets nye browser, Edge, som hovedprodukt, når det gælder browsere.

Internet Explorer har i dag en global markedsandel på lige under 10 procent.

Unik System Design A/S

QA Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS