Nye sårbarheder fundet: Android-brugere kan blive hacket bare ved at se på et billede

Hvis du er android-bruger så er der god grund til at være varsom med, hvilke billedfiler du åbner. Google har nemlig fundet tre alvorlige såbarheder.

Artikel top billede

Der skal ikke mere til, end at du åbner en billedfil på din telefon før du kan blive hacket. I hvert fald hvis du er android-bruger.

Det skyldes tre nyopdaget sårbarheder, der altså kan inficere din telefon, bare ved at du åbner et tilsyneladende uskyldigt billede.

Det skriver mediet The Hacker News.

Sårbarhederne er identificeret som CVE-2019-1986, CVE-2019-1987 og CVE-2019-1988, og kan altså ramme millioner af enheder, der bruger lige fra 7.0 Nougat-versionen af styresystemet helt frem til den nyeste Android 9.0 Pie.

Læs også: Sikkerhedsfirma advarer: Her er 29 apps du ikke skal downloade til din telefon

Google har allerede patchet de tre sårbarheder på Android Open Source Project, men ifølge mediet, er det ikke til at sige, hvornår de enkelte producenter udruller den her patch.

Det er billeder i PNG format, som brugerne altså skal være særligt opmæk på kan kompromittere deres telefoner.

Google oplyser ikke de tekniske detaljer bag de tre sårbarheder, men ifølge The Hacker News, så kan den mest alvorlige af det tre give hackere mulighed for at skrive vilkårlig kode på den kompromiterede enhed.

Læs også:

Danmark ligger i toppen over lande med den bedste it-sikkerhed: Se hele listen her

Sikkerhedsfirma finder alvorlige sårbarheder i overvågningskamera: Producent har ikke lukket hul trods flere advarsler

Annonce

Jyske Bank

IT Category Manager

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S