Nye sårbarheder fundet: Android-brugere kan blive hacket bare ved at se på et billede

Hvis du er android-bruger så er der god grund til at være varsom med, hvilke billedfiler du åbner. Google har nemlig fundet tre alvorlige såbarheder.

Artikel top billede

Der skal ikke mere til, end at du åbner en billedfil på din telefon før du kan blive hacket. I hvert fald hvis du er android-bruger.

Det skyldes tre nyopdaget sårbarheder, der altså kan inficere din telefon, bare ved at du åbner et tilsyneladende uskyldigt billede.

Det skriver mediet The Hacker News.

Sårbarhederne er identificeret som CVE-2019-1986, CVE-2019-1987 og CVE-2019-1988, og kan altså ramme millioner af enheder, der bruger lige fra 7.0 Nougat-versionen af styresystemet helt frem til den nyeste Android 9.0 Pie.

Læs også: Sikkerhedsfirma advarer: Her er 29 apps du ikke skal downloade til din telefon

Google har allerede patchet de tre sårbarheder på Android Open Source Project, men ifølge mediet, er det ikke til at sige, hvornår de enkelte producenter udruller den her patch.

Det er billeder i PNG format, som brugerne altså skal være særligt opmæk på kan kompromittere deres telefoner.

Google oplyser ikke de tekniske detaljer bag de tre sårbarheder, men ifølge The Hacker News, så kan den mest alvorlige af det tre give hackere mulighed for at skrive vilkårlig kode på den kompromiterede enhed.

Læs også:

Danmark ligger i toppen over lande med den bedste it-sikkerhed: Se hele listen her

Sikkerhedsfirma finder alvorlige sårbarheder i overvågningskamera: Producent har ikke lukket hul trods flere advarsler

Annonceindlæg fra Context&

Når AI løber fra organisationen

Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S