Dansk kommunes mail-system misbrugt til phishing efter medarbejder oplyste sine login-oplysninger

Frederikssund Kommunes mail-system er blevet misbrugt til at udsende en række phishing-mails. Det sker efter en medarbejder fik stjålet sine login-oplysninger efter selv at have modtaget en phishing-mail.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

En kompromitteret mail-konto fra Frederikssund Kommune har betydet, at kommunen har sendt en række phishing-mails videre til borgere med et ondsindet link.

Det skete efter, at en medarbejder i kommunen uforvarende fik videregivet sine login-oplysninger til sin mailkonto efter selv at have modtaget en phishing-mail.

Det skriver Version2.

“Langt hovedparten af disse forsøg bliver stoppet af kommunens it-sikkerhedssystemer. Phishing-mails optræder dog i stadig nye former og bliver stadig sværere at gennemskue. Derfor kan det ske, at en medarbejder får aktiveret et link i en phishing-mail, og videregiver brugernavn og adgangskode. Derved er der mulighed for, at den pågældende medarbejders mailkonto bliver forsøgt benyttet til at sprede phishing yderligere,” skriver kommunens IT- og Digitaliseringschef, Britt Christensen, i en mail til Version2.

Læs også: “Det er ikke interessant, at man har klikket på en phishing-mail. Det handler om, hvordan man håndterer det”

Dermed kunne mail-konten misbruges til at sende ondsindede links til en række mailadresser fra en pålidelig mailadresse fordi den altså endte på @frederikssund.dk.

Datatilsynet er informeret

Senere har yderligere fem medarbejdere modtaget og klikket på phishing-links fra den oprindelige konto. Alle konti er nu blevet lukket ned og adgangskoderne er blevet nulstillet.

Kommunen oplyser til Version2, at man både har været i kontakt med Center for Cybersikkerhed og Datatilsynet.

Læs også: Her er prisen for din identitet på 'the dark web': Brugerlicenser, login og e-mails - alt er til salg på nettet

Tyveri af e-mailadresser er dog langt fra et nyt fænomen. Sidste år fik en dansk virksomhed eksempelvis stjålet mere end 12.000 mailadresser på sine kunder.

Lækkede e-mailadresser sælges også på internettet. De koster typisk ikke mere end et par få dollar. Mest almindeligt er det derfor at sælge større databaser med flere hundrede eller tusinder lækkede e-mailadresser.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra 7N A/S

    7N: Specialisterne bag Europas digitale forsvarsparathed

    Når Danmark og Europa skal ruste sig til en ny sikkerhedspolitisk virkelighed, handler det ikke længere kun om materiel og mandskab.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job