Hacker stjæler 127 millioner brugeroplysninger fra otte forskellige hjemmesider: Data sælges videre for knap 100.000 kroner

Først stjal en hacker 620 millioner brugeroplysninger fra 16 forskellige hjemmesider. Nu tilføjer den samme hacker 127 millioner mere til samlingen med et angreb på otte nye hjemmesider.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Otte hjemmesider har mistet oplysninger på 127 millioner brugere. Hackeren bag angrebet har tidligere stjålet 620 millioner oplysninger fra ydeligere 16 hjemmesider.

Det skriver mediet Techchrunch.

De oplysninger, der først blev stjålet er ifølge mediet blevet set på 'the dark web' til en pris på 20.000 dollar, eller hvad der svarer til lige over 132.000 kroner.

Læs også: Her er prisen for din identitet på 'the dark web': Brugerlicenser, login og e-mails - alt er til salg på nettet

Denne gang ser hackeren ud til at have vurderet, at de nye data er noget mere værd.

I hvert fald skriver Techchrunch, at de er blevet sat til salg endnu engang men for 14.500 dollar eller knap 100.000 kroner. Hackeren forventer altså næsten at kunne få det samme for markant færre data.

I begge tilfælle skal hackerene, mindre overraskende for de fleste, have udbetalt beløbende i den digitale valuta Bitcoin.

Oplysningerne der er blevet stjålet er blandt andre 18 millioner oplysninger om brugerne på booking-siden Ixigo, mens 450.000 bruger må erkende deres oplysninger er stjålet fra cryptovaluta-siden Coinmama.

De øvrige sider er alle sammen mindre kendte sider som YouNow, Houzz, Ge.tt, Roll20, Stronghold Kingdoms og PetFlow.

Læs også: Millioner af passwords og e-mailadresser lækket: Se om dine data er kompromitteret

Ifølge sikkerhedsfirmaet IntSights har hackeren formentelig udnyttet den samme sårbarhed hos alle otte hjemmesider for at få adgang til brugernes data.

“Vi er stadig i gang med analyserne, men det kunne skyldes at han har brugt en sårbarhed der har været kendt i den periode, som de her selskaber ikke har fået patchet, eller en helt ukendt sårbarhed,” siger en talsperson fra selskabet til Techchrunch.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S