Ups: Google opbevarede cloud-passwords ukrypteret i 14 år

I 14 år har en række Google-kunders passwords ligget ukrypteret på søgegigantens servere. Det indrømmer søgegiganten nu i et blogindlæg, men understreger, at der tilsyneladende ikke er sket misbrug.

Artikel top billede

En mindre gruppe af hvad Google kalder ”enterprise G Suite”-kunder har siden 2005 haft deres passwords liggende ukrypteret på Googles servere.

Det indrømmede søgegiganten i et blog-indlæg i sidste uge hvor de samtidig slår fast, at ingen gratis-brugere er blevet ramt af sårbarheden.

Samtidig viser det sig dog også, at en anden bug fra januar 2019 gjorde at passwords også blev opbevaret ukrypteret. Denne gang dog kun i 14 dage.

Du kan læse Googles egen redegørelse her.

Google understreger, at de ukrypterede passwords har været opbevaret på et internt sikkert system og der således ikke skulle være registreret noget misbrug.

Det sidste er altid godt nyt. Men det er samtidig stærkt bekymrende, for den skødesløse opbevaring af passwords betyder at Google-ansatte potentielt ville kunne slå dem op og derefter få adgang til kundernes data.

På den måde minder sikkerhedsbruddet om Facebooks. Det sociale medie blev i marts 2019 afsløret i at have opbevaret mellem 200 og 600 millioner brugeres password på en sådan måde, at op til 20.000 Facebook-ansatte i teorien kunne få adgang til dem.

Google skriver i deres blog-indlæg at brugerne af systemet er blevet bedt om at skifte deres passwords og at brugere, som ikke har reageret på opfordringen, vil få deres passwords nulstillet administrativt.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S