Ups: Google opbevarede cloud-passwords ukrypteret i 14 år

I 14 år har en række Google-kunders passwords ligget ukrypteret på søgegigantens servere. Det indrømmer søgegiganten nu i et blogindlæg, men understreger, at der tilsyneladende ikke er sket misbrug.

Artikel top billede

En mindre gruppe af hvad Google kalder ”enterprise G Suite”-kunder har siden 2005 haft deres passwords liggende ukrypteret på Googles servere.

Det indrømmede søgegiganten i et blog-indlæg i sidste uge hvor de samtidig slår fast, at ingen gratis-brugere er blevet ramt af sårbarheden.

Samtidig viser det sig dog også, at en anden bug fra januar 2019 gjorde at passwords også blev opbevaret ukrypteret. Denne gang dog kun i 14 dage.

Du kan læse Googles egen redegørelse her.

Google understreger, at de ukrypterede passwords har været opbevaret på et internt sikkert system og der således ikke skulle være registreret noget misbrug.

Det sidste er altid godt nyt. Men det er samtidig stærkt bekymrende, for den skødesløse opbevaring af passwords betyder at Google-ansatte potentielt ville kunne slå dem op og derefter få adgang til kundernes data.

På den måde minder sikkerhedsbruddet om Facebooks. Det sociale medie blev i marts 2019 afsløret i at have opbevaret mellem 200 og 600 millioner brugeres password på en sådan måde, at op til 20.000 Facebook-ansatte i teorien kunne få adgang til dem.

Google skriver i deres blog-indlæg at brugerne af systemet er blevet bedt om at skifte deres passwords og at brugere, som ikke har reageret på opfordringen, vil få deres passwords nulstillet administrativt.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job