Medie: Huawei skruer ned for produktionen - men har hamstret processorer til det næste år

En af Huaweis største underleverandører har tilsyneladende sendt medarbejdere hjem efter den amerikanske boykot er trådt i kraft.

Artikel top billede

Siden den amerikanske præsident Trump sendte kinesiske Huawei i skammekrogen, har problemerne hobet sig op for selskabet.

Således har både Google og Microsoft stoppet samarbejdet med den fremadstormende totalleverandør af telefoner, computere og infrastruktur.

Men på grund af Huaweis størrelse breder firmaets problemer sig som ringe i vandet til underleverandører. En af dem er Singapore-virksomheden Flex, der samler telefoner for Huawei på en række fabrikker i Kina.

Ifølge Nikkei Asian Review har Flex fået besked fra Huawei om at stoppe produktionen af telefoner, hvilket har ledt Flex til at sende medarbejderne hjem. Indtil videre frem til d. 30. maj.

Nikkei Asian Review skriver desuden, at Huawei efter sigende har hamstret en række vigtige komponenter såsom processorer. Det er sket fordi virksomheden forudså den amerikanske boykot efter at Huaweis finansdirektør blev tilbageholdt i starten af december 2018.

Det ændrer dog ikke på, at Huaweis salg af billige og mellemklassemobiler kan falde helt op til 30 procent i første halvdel af 2019.

Det er et voldsomt tilbageslag for en virksomhed, der de seneste par år har kæmpet sig til pladsen som verdens næststørste telefonproducent.

Læs også Mogens Nørgaards klumme om Huawei: Derfor er det faktisk godt for os, at Huawei og de andre kinesere stjæler vores viden og teknologier - beviset ligger lige foran din næse

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Nordjylland

    Softværket

    Bliv AI Lead i Softværket

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse