Wolfenstein - Youngblood spilanmeldelse: Søskende genoptager Nazi-jagten efter farmand

Med nye ideer og hjælp fra Arkane Studios sendes Wolfenstein-serien på fornøjeligt co-op eventyr, og vi er godt underholdt.

Artikel top billede

Der bliver ikke sparet på voldsomlighederne, men heldigvis er brugen af humor med til at bløde det hele lidt op.
Foto: Bethesda Softworks

Machine Games mangler ikke selvtillid. Den svenske udvikler kastede sig således hovedkulds ud i en særdeles tung opgave, da de tilbage i 2010 uden tidligere udgivelser på samvittigheden, gik i gang med at udvikle en genstart af Wolfenstein-serien – Id Softwares hæderkronede klassiker der definerede FPS-genrens første regelbog.

Machine Games leverede dog et overbevisende actionbrag uden stor slinger i valsen med Wolfenstein: The New Order, og gjorde det samme med efterfølgeren Wolfenstein II: The New Colossus som vi også tidligere anmeldte her på siden.

Grundpillerne var de samme som tidligere, og igen var det naturligvis nazister af forskellige vanvids-grad der skulle skydes til støv, alt i mens udvikleren formåede at introducere en historie og personligheder som kunne have været taget ud af en Quentin Tarantino-film.

Alligevel har man ændret retningen en smule for seriens seneste side-historie. Udviklingen er ikke længere udelukkende foretaget i Sverige, men har denne gang også fået hjælp af amerikanske Arkane Studios, der tidligere har stået for de herlige Dishonered-spil og det har smittet positivt af på oplevelsen.

Fordi det denne gang ikke længere er B.J. Blazkowicz, men i stedet hans døtre Jess or Soph er spillet også denne gang designet med co-op i tankerne, og faktisk har fokuset på det været så vigtigt, at de der vælger at spille uden en menneskelig makker, stadig vil få følgeskab af en computer-styret følgesvend.

Den nye tilgang har også betydet at banerne nu i langt højere grad end tidligere er designet med åbenhed i tankerne, hvilket i samspil med et konstant udviklende arsenal af forskellige evner, betyder at måderne hvorpå man kan tilgå dem er langt mere varierende end tidligere.

Her mærker man tydeligt hvordan Arkane Studios har bidraget med deres erfaring, uden man dog har glemt at Wolfenstein-serien først og fremmest handler om at skyde fjenderne til atomer med et ekspanderende arsenal af voldsomme våben.

Nyt er også tilføjelsen af erfaringspoints og indsamlingen af valuta, der begge kan bruges til at skræddersy de to heltinder som man ønsker. Erfaringspoints bliver vekslet til evnepoints, der frit kan bruges på basale bonusser som mere helbred eller større evner inden for f.eks. snigeri. Man kan dog også vælge at gøre kampene mere interessante, ved at investere i et par særlige evner der til fulde udnytter de fremtids-brynjer som hovedpersonerne løber rundt.

Giver man sig tiden til at finde de penge-depoter der er blevet strøet ud over banerne, kan man veksle den indsamlede valuta til modifikationer til det opsamlede våbenarsenal. Hvert våben har forskellige dele, og ved at sammensætte forskellige kombinationer er det endda muligt at opnå ekstra fordele. Der er med andre ord altid en grund til at gå på opdagelse i de forskellige baner, og nysgerrigheden bliver oftest belønnet.

De nye ideer alle pakket ind i en historie der er mere fjollet end tidligere, hvilket ikke mindst skyldes de fjogede søster-par der står i spidsen for det hele. Med en kombination af teenager dumdristighed og ”dudebro”-attitude, bliver de på alle tidspunkter fremstillet som fjollehoveder med maskinpistoler, der kun en sjælden gang i mellem tager sig tiden til at overveje deres nye eksistens som frihedskæmpere og nazi- jægere.

Den slags kunne sagtens være gået galt, men fungerer herligt her. Faktisk er det ofte de små komiske sidespor der puster mest liv i det hele, fordi kombinationen af manglende livserfaring og aldeles absurde situationer, resulterer i situationer hvor de to tvinges til at reagere og efterrationalisere efterfølgende.

Samtidigt er der også blevet arbejdet med at gøre spilbarheden stærkere, hvilket ikke mindst er blevet gjort via actionsekvenser der denne gang er langt skarpere og mindre uforudsigelige end seriens forrige kapitel.

Wolfenstein: Youngblood søger ikke nye grænser eller måder at redefinere genren på, men formår alligevel at friske det hele op med et nyt fokus på co-op, samt nye tiltag der gør spilbarheden større end sidst. Hvis man derfor mangler en kortvarig (det hele kan gennemføres på godt 11 timer) omgang action, med en frisk historie og fokus på co-op, er her et særdeles solidt bud.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S