Ny analyse: Mail-angreb mod virksomheder stiger markant: En ud af ni skadelige e-mails trænger igennem

I løbet af det seneste år er der sket en markant stigning i de såkaldte BEC-angreb mod virksomheder. Det viser en ny analyse.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

I løbet af det seneste år er der sket en markant stigning i antallet af erhvervsrettede e-mail-angreb.

Det viser en ny analyse fra it-sikkerhedsfirmaet Mimecast, der baserer på en gennemgang af 480.069 e-mails.

Ifølge undersøgelsen er der i løbet af det seneste kvartal blevet gennemført 269 procent flere af denne type angreb end i samme kvartal i fjor.

De erhvervsrettede mail-angreb omtales ofte som “business e-mail compromise” eller BEC-angreb, og de indbefatter blandt andet emails, hvor der vedhæftes farlige filer samt den såkaldte direktørsvindel, hvor hackere sender e-mails til de ansatte i virksomheden og udgiver sig for at være den administreende direktør.

11 procent slipper i gennem

Rapporten fra Mimecast også, at 11 procent af de skadelige emails har held til at passere igennem gennem virksomhedernes it-sikkerhedssystemer, der ellers burde dæmme op for denne type angreb.

”Rapporten viser, at BEC-angreb fortsat udgør en trussel mod organisationer, men jeg tror, det virkelige problem er, at der er titusinder af emailbårne trusler, der med succes kan undgå mange af de email-sikkerhedssystemer, som organisationer har i dag. Det gør dem sårbare og lægger et stort pres på medarbejderne, der skal skelne de gode fra de ondsindede emails”, siger Joshua Douglas, vicepræsident for trusselsinformation hos Mimecast, ifølge en pressemeddelelse.

En tidligere undersøgelse som Mimecast har foretaget blandt 1.025 respondenter viser desuden, at 85 procent af adspurgte havde oplevet erhvervsrettede e-mailangreb og 73 procent af ramte, vurderede at det havde haft negativ indflydelse på deres forretning.

Læs også: Alle statslige myndigheder skal tvinges til at leve op til nye sikkerhedskrav: Se kravene her

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S