Ny analyse: Mail-angreb mod virksomheder stiger markant: En ud af ni skadelige e-mails trænger igennem

I løbet af det seneste år er der sket en markant stigning i de såkaldte BEC-angreb mod virksomheder. Det viser en ny analyse.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

I løbet af det seneste år er der sket en markant stigning i antallet af erhvervsrettede e-mail-angreb.

Det viser en ny analyse fra it-sikkerhedsfirmaet Mimecast, der baserer på en gennemgang af 480.069 e-mails.

Ifølge undersøgelsen er der i løbet af det seneste kvartal blevet gennemført 269 procent flere af denne type angreb end i samme kvartal i fjor.

De erhvervsrettede mail-angreb omtales ofte som “business e-mail compromise” eller BEC-angreb, og de indbefatter blandt andet emails, hvor der vedhæftes farlige filer samt den såkaldte direktørsvindel, hvor hackere sender e-mails til de ansatte i virksomheden og udgiver sig for at være den administreende direktør.

11 procent slipper i gennem

Rapporten fra Mimecast også, at 11 procent af de skadelige emails har held til at passere igennem gennem virksomhedernes it-sikkerhedssystemer, der ellers burde dæmme op for denne type angreb.

”Rapporten viser, at BEC-angreb fortsat udgør en trussel mod organisationer, men jeg tror, det virkelige problem er, at der er titusinder af emailbårne trusler, der med succes kan undgå mange af de email-sikkerhedssystemer, som organisationer har i dag. Det gør dem sårbare og lægger et stort pres på medarbejderne, der skal skelne de gode fra de ondsindede emails”, siger Joshua Douglas, vicepræsident for trusselsinformation hos Mimecast, ifølge en pressemeddelelse.

En tidligere undersøgelse som Mimecast har foretaget blandt 1.025 respondenter viser desuden, at 85 procent af adspurgte havde oplevet erhvervsrettede e-mailangreb og 73 procent af ramte, vurderede at det havde haft negativ indflydelse på deres forretning.

Læs også: Alle statslige myndigheder skal tvinges til at leve op til nye sikkerhedskrav: Se kravene her

KMD A/S

Compliance Officer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Business Controlling

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S