Jutlander Bank vil have fusioneret Danmarks bankcentraler: Vil kunne spare gigantiske beløb

Topchef i Jutlander Bank, Per Sønderup, vil have fusioneret Danmarks tre datacentraler. Bankerne ville kunne spare formuer, mener han.

Artikel top billede

Jutlander Banks topchef, Per Sønderup, vil have fusioneret den danske banksektors tre datacentraler og ‘kalder til samling,’ skriver Børsen.

Til avisen siger han, at bank-sektoren kunne spare penge ‘i markant grad,’ hvis de tre datacentraler blev fusioneret.

I dag anvender den danske banksektor de tre datacentraler BEC (Roskilde), Bankdata (Fredericia) og SDC (Ballerup).

Hertil kommer Danske Bank og Nordea, der har deres egne datacentre.

Opdelingen af sektorens databehandling på denne måde er i vid udstrækning historisk baseret.

Per Søndergaard siger til avisen, at Jutlander Bank alene i år betaler 100 millioner kroner til SDC - plus løn til bankens egne it-medarbejdere.

“Vi mindre- og mellemstore pengeinstitutter har ikke været dygtige nok til at samle centralerne et sted. Så vi sidder med tre it-centraler, som vi skulle have samlet for flere år siden. Jeg vil håbe, at vi snart kan finde ud af at fusionere," siger han til avisen.

Har tidligere haft planer

Det er langt fra første gang, at der har været snak om en fusion af de tre bankcentraler, der tilsammen omsætter for mere end fire milliarder kroner om året.

I sommer påpegede Finanstilsynets direktør, Jesper Berg, at det kunne ‘være nyttigt,’ hvis bankerne begyndte at kigge på en sammenlægning.

Det kan du læse mere om her: Finanstilsynet forventer fusion af BEC, SDC og Bankdata: Sammenlægning vil give ‘skalafordel’

Der har tidligere været drøftelser om en fusion mellem SDC og BEC. Planerne blev dog mere eller mindre skrinlagt, da det har vist sig, at en sammenlægning mellem de tre bankcentraler kan komme til at koste op mod halvanden milliard kroner og tage syv år.

Det kan du læse mere om her: Bankformand 'holder kattelem' åben for fusioner mellem de store danske bankcentraler.

Læs også:

IBM og SDC’s danske hovedkvarterer solgt: SDC scorer 450 millioner kroner på handelen

Lønniveauet er tårnhøjt - men BEC må bare betale: "Alting kan blive for dyrt, men hvis du gerne vil lave de løsninger, der er brug for, så er du nødt til at betale"

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job