Tyskland vil tvinge Apple til at åbne for Apple Pay: Apple er stærkt bekymret

Apple er stærkt bekymret over Tysklands planer om at tvinge selskabet til at åbne Apple Pay for Apples konkurrenter. Det vil kunne ramme ‘datasikkerheden,’ mener Apple.

Artikel top billede

Apple er stærkt bekymret over Tysklands planer om at tvinge selskabet til at åbne Apple Pay for andre leverandører af betalingsløsninger.

Selskabet mener, at det vil ramme data-sikkerheden og udsætte brugernes data- og finansielle it-sikkerhed for en betydelig risiko, hvis planen sættes i værk.

Sagen er blevet aktuelt, efter et tysk parlamentsudvalg i sidste uge stemte for et forslag om at tvinge Apple til at åbne for Apple Pay i Tyskland.

Forslaget blev fremsat som en del af et lovforslag, der sigter mod at bremse op for hvidvask i den tyske finansielle sektor.

Ganske vist nævnes Apple Pay ikke specifik i forslaget, der anvender en formulering om, at ‘operatører af elektronisk finansiel infrastruktur skal tilbyde adgang til konkurrenter for et rimeligt vederlag.’

Apple erklærer sig ‘overrasket’ over, at lovforslaget er blevet skabt ‘så pludseligt.’

“Vi frygter, at lovforslaget kan skade bruger-venligheden i løsningen, ligesom det kan skade data-beskyttelsen og beskyttelsen af finansielle informationer,” lyder det fra Apple.

Herhjemme har Apple Pay i haft god vind i sejlene. Rigtigt mange danske banker har taget løsningen til sig.

Dog har Forbrugerrådet Tænk tidligere givet udtryk for bekymring over Apple Pay, da kun Apple Pay i iPhones kan anvende NFC-teknologien, mens alle andre betalingsløsninger i iPhone skal anvende det langsommere Bluetooth.

Det kan du læse mere om her: 61 danske banker åbner for Apple Pay: Men forbrugerråd mener, at Apple misbruger sin positon

Læs også:

Vestager retter søgelyset mod Apple Pay: Mistænkt for at bryde EU-regler

Dansk Bank endelig klar med Apple Pay efter flere måneders ventetid

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS