Tyskland vil tvinge Apple til at åbne for Apple Pay: Apple er stærkt bekymret

Apple er stærkt bekymret over Tysklands planer om at tvinge selskabet til at åbne Apple Pay for Apples konkurrenter. Det vil kunne ramme ‘datasikkerheden,’ mener Apple.

Artikel top billede

Apple er stærkt bekymret over Tysklands planer om at tvinge selskabet til at åbne Apple Pay for andre leverandører af betalingsløsninger.

Selskabet mener, at det vil ramme data-sikkerheden og udsætte brugernes data- og finansielle it-sikkerhed for en betydelig risiko, hvis planen sættes i værk.

Sagen er blevet aktuelt, efter et tysk parlamentsudvalg i sidste uge stemte for et forslag om at tvinge Apple til at åbne for Apple Pay i Tyskland.

Forslaget blev fremsat som en del af et lovforslag, der sigter mod at bremse op for hvidvask i den tyske finansielle sektor.

Ganske vist nævnes Apple Pay ikke specifik i forslaget, der anvender en formulering om, at ‘operatører af elektronisk finansiel infrastruktur skal tilbyde adgang til konkurrenter for et rimeligt vederlag.’

Apple erklærer sig ‘overrasket’ over, at lovforslaget er blevet skabt ‘så pludseligt.’

“Vi frygter, at lovforslaget kan skade bruger-venligheden i løsningen, ligesom det kan skade data-beskyttelsen og beskyttelsen af finansielle informationer,” lyder det fra Apple.

Herhjemme har Apple Pay i haft god vind i sejlene. Rigtigt mange danske banker har taget løsningen til sig.

Dog har Forbrugerrådet Tænk tidligere givet udtryk for bekymring over Apple Pay, da kun Apple Pay i iPhones kan anvende NFC-teknologien, mens alle andre betalingsløsninger i iPhone skal anvende det langsommere Bluetooth.

Det kan du læse mere om her: 61 danske banker åbner for Apple Pay: Men forbrugerråd mener, at Apple misbruger sin positon

Læs også:

Vestager retter søgelyset mod Apple Pay: Mistænkt for at bryde EU-regler

Dansk Bank endelig klar med Apple Pay efter flere måneders ventetid

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job