Kendt fly-selskab får millionbøde: Fri adgang i årevis til ni millioner kunders pas, navne og adresser

Der har i årevis været fri adgang for hackere til en lang række personfølsomme data for alle kunderne hos flyselskabet Cathay Pacific, der nu får kæmpebøde i Storbritannien.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

500.000 pund eller hvad der svarer til 4,4 millioner kroner. Så meget skal fly-selskabet Cathay Pacific betale i bøde for i årevis at have undladt at sikre milioner af kunders data.

Bøden kommer fra det britiske ICO - Information Commissioners Office - der svarer lidt til det danske Datatilsynet.

Her faldt man i en stikprøve-kontrol over en række alvorlige fejl og mangler i flyselskabets cybersikkerheds-setup.

Blandt andet var beskyttelsen af kundesystemet med data på 9,5 millioner kunder stærkt mangefuldt.

Det har betydet, at vejen har været banet for uautoriseret adgang til de mange millioner kunders data i en årelang periode fra oktober 2014 til maj 2018, hvor den alvorlige sikkerhedsbrist blev opdaget og lukket.

I perioden har hackere og andre således haft adgang til vigtige personlige informationer på de enkelte kunder, som pas-data, navn, fødselsdato, adresser, telefonnummer og rejse-informationer i lange baner.

Ifølge ICO har det alene kunnet ske, fordi Cathay Pacifics backup hverken har været beskyttet af password eller krypteret, mens servere, der har været rettet direkte mod internettet, ikke har været patchet på trods af en kendt sårbarhed. Systemerne har heller haft antivirus, fremgår det.

Cathay Pacific blev først opmærksom på problemet i marts 2018, da den pågældende database blev udsat for et brute force-angreb.

Cathay Pacific beklager fejlen.

“Selskabet vil gerne igen udtrykke sin fortrydelse og undskylde inderligt for denne incident. Vi har investeret betydelige beløb i it-infrastruktur og it-sikkerhed i de seneste tre år [efter fejlen blev opdaget, red] og vil fortsætte med at investere i disse områder,” lyder det i en meddelelse fra Cathay Pacific.

Sagen tog sin begyndelse før GDPR blev indført. Det er grunden til, at bøden ‘kun’ er på en halv million pund, som er den maksimale bøde i den daværende lov, Data Protection Act 1998.

Var det sket efter GDPR, ville bøden sandsynligvis have været markant højere.

Du finder hele afgørelsen fra ICO her.

Læses lige nu

    Annonce

    Vallensbæk Kommune

    Digitaliseringskonsulent til Vallensbæk Kommune

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Sektionsleder til IT Porteføljestyring i PET

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Network engineer - Datacenter & Automation

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse