Yahoo-beskeder kan optages

Sender du beskeder og chatter via Yahoo eller ICQ, så kan modtageren optage samtalen, uden du ved det. Begge produkter har nu automatiske optagere.

indhold

Mange brugere af beskedservice (instant messaging) tror, at når de er færdige med at chatte, så forsvinder alt hvad de har skrevet. Men det har altid været muligt at gemme samtalerne fra beskedservice ved at klippe og sætte ordene ind i et dokument.

Nu er det bare blevet meget lettere at arkivere alle samtaler ved brug af den nye arkiv-funktion i Yahoos beskedservice - Yahoo messenger. Det er ikke kun Yahoos beskedservice, der kan arkivere, også ICQ har denne funktion.

Hos både Yahoo Messenger og ICQ kan en bruger starte arkiv-funktionen uden at den anden bruger behøves at blive underrettet. Brugere af beskedservice har derfor ingen mulighed for at vide, om deres samtaler bliver arkiveret.

Arkiv-funktion i Yahoo Messenger blev tilføjet i en ny version i maj, og Yahoo begrunder tilføjelsen af den nye funktion med, at brugere skulle have samme muligheder for arkivering, som de har med e-mails.

Beskedservice er i løbet af det sidste år blevet meget populær og står til at blive lige så populær som e-mails. Microsoft er også i gang med at implementere en beskedservice funktion kaldet Windows Messenger til dets nye styresystem Windows XP.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job