Artikel top billede

EU har for første gang taget stilling til netneutralitet: Det åbne internet er uforeneligt med nultakst

Udbydere af internet må ikke tilbyde nultakst-pakker for særlige applikationer til kunderne. Det fastslår EU-Domstolen i en sag, Telenor har forelagt domstolen.

I en dom fra 15. september 2020 fortolker EU-Domstolen for første
gang den forordning, der omhandler det grundlæggende princip om det åbne internet - mere sædvanligt benævnt internetneutralitet.

Det sker i en sag, som teleselskabet Telenor med hjemsted i Ungarn har forelagt Domstolen, efter to sager ved retten i Budapest.

Sagen drejer sig om, hvorvidt det er lovligt for internetudbydere at give særlige gode betingelser for visse applikationer ved, at de omfattes en såkaldt nultakst.

Det kan eksempelvis være en mobilabonnementer, hvor kunderne kan benytte applikationer som Spotify, Facebook eller Netflix ud over den datavolumen, som kunden har købt.

Med den nye fortolkning fra EU-Domstolen står det klart, at det ikke er i orden med sådanne nultakster.

"Kravene til beskyttelse af internetbrugernes rettigheder og til ikkediskriminerende behandling af trafikken er til hinder for, at en udbyder af internetadgang begunstiger visse applikationer og tjenester ved hjælp af tilbud, hvormed disse applikationer og tjenester omfattes af en 'nultakst', og hvormed brugen af de øvrige applikationer og tjenester underlægges foranstaltninger til blokering eller bremsning," skriver EU-Domstolen i en meddelelse.

Netneutralitets-principperne tilsiger, at al data fra alle leverandører skal behandles ligeværdigt og ens i infrastrukturen, hvor visse data altså ikke må have fortrinsret.

Læs også: 5G-plan: TDC og DR skal eksperimentere med ‘network slicing’ - der skal findes en løsning på netneutralitets-principperne

Dermed fastslår EU-Domstolen, at en udbyder af internetadgang ikke må tilbyde pakker med nultakts for nogle applikationer og begrænsninger for andre, da det forringer slutbrugernes rettigheder.

"Sådanne pakker er således egnede til at forstærke brugen af de begunstigede applikationer og tjenester og tilsvarende egnede til at formindske brugen af de øvrige tilgængelige applikationer og tjeneste," lyder det videre.

Du kan læse mere om dommen her.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere