Region Syddanmark anmelder persondata-brud til Datatilsynet

To nye brud på persondatasikkerheden er blevet anmeldt til Datatilsynet af Region Syddanmark. Ifølge regionen har der været mulighed for at uvedkommende har haft adgang til patientdata i to it-systemer.

Artikel top billede

Region Syddanmark har anmeldt to brud på persondatasikkerheden til Datatilsynet.

Regionen har identificeret bruddene efter en undersøgelse af regionens netværksdrev i foråret 2020.

De to seneste brud kommer efter at regionen tidligere på sommeren havde identificeret i alt fire brud på persondatasikkerheden.

“Reglerne for beskyttelse af følsomme personoplysninger betyder, at kravene til vores it-sikkerhed er høje. Vi har benyttet 2020 til en grundig gennemgang af sikkerheden på vore netværksdrev. Vi har i den forbindelse fundet og anmeldt to it-sikkerhedsbrud i løbet af foråret, fire yderligere henover sommeren, og nu to yderligere sikkerhedsbrud, som borgerne hermed underrettes om,” meddeler Morten Lundgaard, it-direktør i Region Syddanmark.

Læs også: Region Syddanmark ramt af fire nye sikkerhedsbrud: Lukker for netværksdrev

Adgang til patientdata

I de seneste to sager har det ifølge regionen været muligt for ansatte at få adgang til dokumenter vedrørende patienter på systemernes netværksdrev, selvom de ansatte ikke nødvendigvis er tilknyttet den pågældende patient.

Den ene brud drejer som it-systemet Auditbase, der har indeholdt CPR-nummer på patienter der er tilknyttet høreklinikken på Sygehus Sønderjylland.

Dette brud går tilbage til november 22. November 2017, men der blev lukket ned for netværksdrevet den 8. Juli 2020.

Det andet brud drejer sig om røntgensystemet GE RIS/Pacs, der anvendes på Odense Universitetshospital, hvor uvedkommende siden maj 2019 har haft adgang til henvisninger og helbredsoplysninger.

Ifølge Region Syddanmark blev der lukket for adgangen den 12. august 2020.

“Jeg vil gerne understrege, at vi, via vores undersøgelse, ikke har formodning om, at uvedkommende har fået adgang til oplysninger via vores systemer. Og jeg ved, at det vil kræve ualmindelig indgående it-kendskab for at finde frem til informationer på de fællesdrev, det handler om,” siger Morten Lundgaard ifølge pressemeddelelsen.

Region: En teoretisk risiko
Ifølge Region Syddanmark har risikoen for persondata-brud være "en teoretisk mulighed" og regionen understreger ligeledes, at det kun er et afgrænset antal brugere, som har haft adgang til data i systemerne.

Regionen forklarer i pressemedddelelsen, at en bruger skulle tiltvinge sig adgang gennem fem trin for at få adgang til oplysningerne.

“Brugeren skulle først gætte sig til et virtual storage-navn, også kendt som servernavn, da visning af servere på netværksniveau er slået fra. Derefter skulle brugeren gætte et netværksdrevnavn, sammensætte den rigtige syntaks og taste det gættede navn i stifinder eller en kommando prompt – en sort DOS box. Først da ville en bruger kunne få adgang til datamapperne i systemet, hvor det har været muligt at læse og evt. ændre i dokumenter,” lyder forklaringen i regionens pressemeddelelse.

Læs mere hos Region Syddanmark her

Læs også: Sikkerhedsbrud hos Region Syddanmark kan have lækket oplysninger fra 173.000 patienter

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S