Podcast: Her er seks gode råd om ledelse og digitalisering fra nogle af Danmarks bedste CIO'er

The Digital Edge: Vi har samlet seks gode råd mere om digitalisering og ledelse. Få alle rådene på en halv time i denne nyeste episode af podcasten The Digital Edge.

Artikel top billede

I de første 17 episoder har vi i podcasten The Digital Edge talt med nogle af de skarpeste, bedste og mest interessante CIOs og digitale chefer i Danmark.

Hver af vores meget erfarne gæster har efterladt os med gode råd om, hvordan man kan sætte endnu mere fart på digitaliseringen og forretningen.

De gode råd er for gode til ikke at dele endnu en gang. Derfor har vi lyttet, noteret og samlet de dygtige gæsters digitale visdom sammen til denne anden del af vores dobbelte specialudgave af The Digital Edge. Alt sammen i en letfordøjelig opsummering.

I denne episode kan du blandt andet få gode råd fra CIO'er hos så forskellige virksomheder som Pandora, COOP, Haldor Topsøe, Rockwool og Royal Greenland.

I den første episode (nummer 18 som du kan finde her) kan du få gode råd fra blandt andre CIO'erne hos Carlsberg, Spar Nord og Ørsted.

Undervejs i episoden henvises til vores helt selvopfundne digitale kvadrat. Hvis du vil se kvadratet og hvor de gode råd placerer sig kan du besøge computerworld.dk/theedge - hvor du også kan finde en oversigt over alle episoder.

Værter på episoden er Lars Jacobsen, chefredaktør på Computerworld og Jesper Schleimann, der er Chief Innovation Officer, for Nordeuropa hos SAP.

I denne (og forrige) episode henviser vil til vores helt selvopfundne Digitale Kvadrat. Det kan du se nedenfor med de virksomheder, som vi har samlet de gode råd op fra.

Tallene afspejler den rækkefølge, som vi nævner de gode råde i. Nummer 1 til 6 er fra denne episode, mens nummer 7 til 12 drøftes i den kommende episode.

Husk du kan abonnere på The Digital Edge på iTunes (link) eller RSS (link)

Vi hører meget gerne, hvad du syntes om den konkrete episode. Så tøv ikke med at sende en mail til lja@cw.dk med din feedback.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

    Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS