Torben Ruberg har være CIO i mere end 20 år: Her er det store svære emne, som han nu arbejder aktivt med som it-leder

Podcast: Det er især tre store emner som har gjort indtryk på CIO Torben Ruberg, når han ser tilbage på sine år i spidsen for it - og som andre bør lære af. Men især tillid anbefaler han, at du arbejder meget mere aktivt med.

Artikel top billede

Torben Ruberg (midt) er gæst i denne episode. Værter på episoden er Lars Jacobsen (th), chefredaktør på Computerworld og Jesper Schleimann (tv), der er Chief Innovation Officer, for Nordeuropa hos SAP. (Foto: Lars Jacobsen)

I over 20 år har Torben Ruberg stået i spidsen it-driften og udviklingen i store erhvervsvirksomheder som CIO.

I mange år som CIO hos for Falck. Så for Mærsk Tankers og nu det seneste år hos SATAIR, som med kort varsel forsyner fly over hele verden med reservedele.

Undervejs har Torben Ruberg vundet prisen som Årets CIO og har de seneste år også delt ud af sin store viden og erfaring som medlem af Statens It-råd, der risikovurdere statens store it-projekter.

I denne episode af podcasten The Digital Edge fortæller Torben Ruberg, med udgangspunkt i sin store erfaring, om:

  • Hvorfor CIOs og andre tekniske ledere ofte har så høje ambitioner, at man sjældent når det. Og at vi som it-fag ofte er for overambitiøse, og lover for meget.

  • Hvordan it-organisationer ofte opbygger hvad Torben Ruberg kalder ”en ganske betragtelig teknisk gæld”. Og hvorfor den bliver større og større selvom det har været et emme i mange år.

  • Hvorfor Torben Ruberg mener at tillid bør være et helt centralt mål for it-ledere. Både den personlige tillid, tilliden til positionen og til det som leveres. Men også hvorfor tillid er et aktiv, som der skal arbejdes med konstant.
I episoden kommer Torben Ruberg også ind på hvorfor du bør være på vagt hvis du hører udsagn som ”Der er behov for alignment mellem it og forretningen” og hvilket fundament der bare skal være i orden i en veldreven organisation. Men som ingen gider høre om før det er gået galt.

Værter på episoden er Lars Jacobsen, chefredaktør på Computerworld og Jesper Schleimann, der er Chief Innovation Officer, for Nordeuropa hos SAP.

Husk du kan abonnere på The Digital Edge på iTunes (link) eller RSS (link)

Vi hører meget gerne, hvad du syntes om den konkrete episode. Så tøv ikke med at sende en mail til lja@cw.dk med din feedback.

Danoffice IT

Head of Business Enablement

Københavnsområdet

Center For IT og Medicoteknologi

Vicedirektør med stærk teknologi- og udviklingsprofil

Københavnsområdet

Kræftens Bekæmpelse

Application Manager til Kræftens Bekæmpelse

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College