Torben Ruberg har være CIO i mere end 20 år: Her er det store svære emne, som han nu arbejder aktivt med som it-leder

Podcast: Det er især tre store emner som har gjort indtryk på CIO Torben Ruberg, når han ser tilbage på sine år i spidsen for it - og som andre bør lære af. Men især tillid anbefaler han, at du arbejder meget mere aktivt med.

Artikel top billede

Torben Ruberg (midt) er gæst i denne episode. Værter på episoden er Lars Jacobsen (th), chefredaktør på Computerworld og Jesper Schleimann (tv), der er Chief Innovation Officer, for Nordeuropa hos SAP. (Foto: Lars Jacobsen)

I over 20 år har Torben Ruberg stået i spidsen it-driften og udviklingen i store erhvervsvirksomheder som CIO.

I mange år som CIO hos for Falck. Så for Mærsk Tankers og nu det seneste år hos SATAIR, som med kort varsel forsyner fly over hele verden med reservedele.

Undervejs har Torben Ruberg vundet prisen som Årets CIO og har de seneste år også delt ud af sin store viden og erfaring som medlem af Statens It-råd, der risikovurdere statens store it-projekter.

I denne episode af podcasten The Digital Edge fortæller Torben Ruberg, med udgangspunkt i sin store erfaring, om:

  • Hvorfor CIOs og andre tekniske ledere ofte har så høje ambitioner, at man sjældent når det. Og at vi som it-fag ofte er for overambitiøse, og lover for meget.

  • Hvordan it-organisationer ofte opbygger hvad Torben Ruberg kalder ”en ganske betragtelig teknisk gæld”. Og hvorfor den bliver større og større selvom det har været et emme i mange år.

  • Hvorfor Torben Ruberg mener at tillid bør være et helt centralt mål for it-ledere. Både den personlige tillid, tilliden til positionen og til det som leveres. Men også hvorfor tillid er et aktiv, som der skal arbejdes med konstant.
I episoden kommer Torben Ruberg også ind på hvorfor du bør være på vagt hvis du hører udsagn som ”Der er behov for alignment mellem it og forretningen” og hvilket fundament der bare skal være i orden i en veldreven organisation. Men som ingen gider høre om før det er gået galt.

Værter på episoden er Lars Jacobsen, chefredaktør på Computerworld og Jesper Schleimann, der er Chief Innovation Officer, for Nordeuropa hos SAP.

Husk du kan abonnere på The Digital Edge på iTunes (link) eller RSS (link)

Vi hører meget gerne, hvad du syntes om den konkrete episode. Så tøv ikke med at sende en mail til lja@cw.dk med din feedback.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job