Stort CIO-interview: Lemvigh-Müllers milliard-omsætning er blevet digital

Podcast: En stor del af milliardomsætningen hos Lemvigh-Müller kommer nu digitalt. Bag den digitale omstilling står blandt andet it-direktør Frederik Aakerlund. Hør om koncernens store digitale indsats i den seneste udgave af podcasten The Digital Edge.

Artikel top billede

Frederik Aakerlund, CIO hos Lemvigh-Müller (midt) er gæst i denne episode af The Digital Edge. Lars Jacobsen, chefredaktør på Computerworld (tv) og Jesper Schleimann, der er Chief Innovation Officer, for Nordeuropa hos SAP (th) er værter. (Foto: Lars Jacobsen)

Lemvigh-Müller er Danmarks største stål- og teknikgrossist.

Det betyder, at virksomheden hver dag sikrer, at varer fra tusindvis af producenter bliver samlet, pakket og leveret på mindre end 24 timer til installatører, industrivirksomheder, forsyningsselskaber og byggepladser i hele Danmark.

Og for de fleste ordrer gælder det, at bestiller man inden klokken 18:00, så leveres varerne til dørtrinnet eller på byggepladsen næsten morgen.

Med en halv million varenumre i kataloget, der spænder fra rustfrit stål over rør og fittings til beklædning, kan det hurtigt blive et kompliceret puslespil – men alligevel er leveringskvaliteten ifølge Lemvigh-Müllers egne opgørelser meget tæt på 100 procent.

Så mens du er vant til at få dine private pakker på et par dage, så er der byggepladser og håndværkere, der er forkælet af superhurtige og præcise leverancer.

Stiller digitale værktøjer til rådighed for kunderne

Det er B2B ecommerce og skalering, når det er bedst. Og samtidig er hele 60 procent af Lemvigh-Müllers ordrer i dag elektroniske - på visse områder er det 80 procent.

Men ud over sikre leveringer stiller Lemvigh-Müller også digitale værktøjer til rådighed for virksomhedens kunder.

Derfor kan håndværkere blandt andet holde styr på varerne i deres biler med hjælp af værktøj fra grossisten.

Det er en spændende digitalisering, der går helt ud til kunderne - og det er her, at it-direktør Frederik Aakerlund spiller en central rolle i at få service, drift, hastighed og udvikling til at gå op i en højere enhed.

I denne episode af The Digital Edge kan du derfor få hovedpunkterne i Lemvigh-Müllers skalering af ecommerce, hvad det er for sigtelinjer – og hvad det betyder for kunderne, forretningen og it.

Værter på episoden er Lars Jacobsen, chefredaktør på Computerworld og Jesper Schleimann, der er Chief Innovation Officer, for Nordeuropa hos SAP.

Husk du kan abonnere på The Digital Edge på iTunes (link) eller RSS (link)

Vi hører meget gerne, hvad du syntes om den konkrete episode. Så tøv ikke med at sende en mail til lja@cw.dk med din feedback.

Lyt også til de seneste udgaver af The Digital Edge:

Læses lige nu

    Annonce

    Zealand Business College

    Faglærer til teknisk efteruddannelse

    Region Sjælland

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S