Chr. Hansen CIO skulle skille stort forretningsområde ud: "Det var lige som hvis du havde bestilt en deep pan pizza med ekstra ost - og så prøvede at løfte ét stykke op"

Podcast: Chr. Hansens CIO Jens Rasmussen havde 12 måneder til at skille et stort forretningsområde ud og hjælpe med at opbygge en hel ny it-organisation. Hør hvorfor han greb opgaven an som "it-management as a service" - og hvordan Chr. Hansen tackler udfordringerne med kompleksitet og manglende it-folk.

Artikel top billede

Jens Rasmussen (midt) er CIO hos Chr. Hansen. Værter på episoden er Lars Jacobsen (tv), chefredaktør på Computerworld og Jesper Schleimann (th), der er Chief Innovation Officer, for Nordeuropa hos SAP

Den danske fødevarevirksomhed Chr. Hansen er en ægte global virksomhed. Skulle nogen være i tvivl, så taler den seneste kvartalsrapport sit eget tydelige sprog.

Her nævnes Kina og yderligere lockdowns, der tales om invasionen af Ukraines betydning for fødevareproduktionen og om hvordan 35 procent af virksomhedens omsætning sker i amerikanske dollars.

Det er ægte globalt. Og ægte kompliceret. Det er underlagt en masse regler. Og det kræver det at man er omstillingsparat. Det er kort sagt en kompleks verden som CIO Jens Rasmussen skal lave it istedet.

For i en moderne virksomhed er it selve enableren og den afdeling, som gør, at resten af organisationen kan rykke hurtigt – uanset om det drejer som gennemsigtighed i leverancekæden, frasalg, opkøb, nye forretningsområder eller den grønne omstilling.

Derfor er kompleksitet – og kampen om at gøre it enkelt - omdrejningspunktet for denne episode af The Digital Edge, hvor vi er så heldige at have Jens Rasmussen som gæst.

I episoden kan du desuden høre om:

- Hvordan Jens Rasmussen greb opgaven med et stort frasalg an - et frasalg hvor den nye ejer skulle have bygget en hel it-organisation op på 12 måneder.

- Hvordan Chr. Hansen arbejder med rekrutteringen af yngre medarbejdere.

- Hvorfor "at holde kernen ren" er centralt for Jens Rasmussens indsats for at være omstillingsparat.

Værter på episoden er Lars Jacobsen, chefredaktør på Computerworld og Jesper Schleimann, der er Chief Innovation Officer, for Nordeuropa hos SAP.

Husk du kan abonnere på The Digital Edge på iTunes (link) eller RSS (link)

Vi hører meget gerne, hvad du syntes om den konkrete episode. Så tøv ikke med at sende en mail til lja@cw.dk med din feedback.

Lyt også til de seneste udgaver af The Digital Edge:

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Csis Security Group A/S

Sales Executive

Københavnsområdet

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS