Sådan tager top-CIO Pernille Geneser livtag med 40 år gamle it-systemer i Stark Group med 10.000 medarbejdere

Podcast: Stark Group-CIO, Pernille Geneser, tager livtag med mere end 40 år gamle systemer. Det kræver en særlig tilgang at være CIO for en kæmpevirksomhed i en analog branche. Hør Pernille Geneser fortælle i denne nye udgave af vores The Digital Edge-podcast.

Artikel top billede

Pernille Geneser (midt) er CIO for Stark Group. Lars Jacobsen chefredaktør på Computerworld (tv) og Jesper Schleimann, Chief Innovation Officer for Nordeuropa hos SAP (th) er værter på episoden. (Foto: Lars Jacobsen)

For næsten præcis to år siden trådte Pernille Geneser ind ad døren som ny CIO for Stark Group med en ambition om at gøre byggebranchen mere digital.

Den nytiltrådte CIO kunne den gang fortælle Computerworld, at opgaven også handlede om ”enterprise arkitektur, sikkerhed og projekter” – ikke mindst fordi Stark Group i maj 2019 købte konkurrenten Saint Gobain Building Distribution for 2,5 milliarder kroner.

I dag har Stark Group derfor mere end 10.000 ansatte og 400 lokale afdelinger, der strækker sig fra det sydlige Tyskland til Tromsø i Norge.

Og så har Stark it-systemer, der er over 40 år gamle - herunder mainframes. Og det er ifølge Pernille Geneser svært at arbejde med forretningsprocesser på en mainframe.

I episoden kan du derfor blandt andet høre om:

- Hvordan Pernille Geneser tager udgangspunkt i at være "pain-driven", så det er konkrete behov hos kunder og medarbejdere, der sætter retningen.

- Hvordan Stark Group etablerer et nyt salgsværktøj ved at Pernille Geneser og udviklerne selv besøger trælast-firmaer.

- Hvordan Pernille Geneser arbejder med sporbarhed og data for at gøre det let at arbejde med bæredygtighed og den helt afgørende timing af leverancer til byggebranchen

Værter på episoden er Lars Jacobsen, chefredaktør på Computerworld og Jesper Schleimann, der er Chief Innovation Officer, for Nordeuropa hos SAP.

Husk du kan abonnere på The Digital Edge på iTunes (link) eller RSS (link)

Vi hører meget gerne, hvad du syntes om den konkrete episode. Så tøv ikke med at sende en mail til lja@cw.dk med din feedback.

Lyt også til de seneste udgaver af The Digital Edge:

Husk du kan finde alle episoder af The Digital Edge her.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Test Consultant

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    E2E Tester

    Fyn

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect