Sådan tager top-CIO Pernille Geneser livtag med 40 år gamle it-systemer i Stark Group med 10.000 medarbejdere

Podcast: Stark Group-CIO, Pernille Geneser, tager livtag med mere end 40 år gamle systemer. Det kræver en særlig tilgang at være CIO for en kæmpevirksomhed i en analog branche. Hør Pernille Geneser fortælle i denne nye udgave af vores The Digital Edge-podcast.

Artikel top billede

Pernille Geneser (midt) er CIO for Stark Group. Lars Jacobsen chefredaktør på Computerworld (tv) og Jesper Schleimann, Chief Innovation Officer for Nordeuropa hos SAP (th) er værter på episoden. (Foto: Lars Jacobsen)

For næsten præcis to år siden trådte Pernille Geneser ind ad døren som ny CIO for Stark Group med en ambition om at gøre byggebranchen mere digital.

Den nytiltrådte CIO kunne den gang fortælle Computerworld, at opgaven også handlede om ”enterprise arkitektur, sikkerhed og projekter” – ikke mindst fordi Stark Group i maj 2019 købte konkurrenten Saint Gobain Building Distribution for 2,5 milliarder kroner.

I dag har Stark Group derfor mere end 10.000 ansatte og 400 lokale afdelinger, der strækker sig fra det sydlige Tyskland til Tromsø i Norge.

Og så har Stark it-systemer, der er over 40 år gamle - herunder mainframes. Og det er ifølge Pernille Geneser svært at arbejde med forretningsprocesser på en mainframe.

I episoden kan du derfor blandt andet høre om:

- Hvordan Pernille Geneser tager udgangspunkt i at være "pain-driven", så det er konkrete behov hos kunder og medarbejdere, der sætter retningen.

- Hvordan Stark Group etablerer et nyt salgsværktøj ved at Pernille Geneser og udviklerne selv besøger trælast-firmaer.

- Hvordan Pernille Geneser arbejder med sporbarhed og data for at gøre det let at arbejde med bæredygtighed og den helt afgørende timing af leverancer til byggebranchen

Værter på episoden er Lars Jacobsen, chefredaktør på Computerworld og Jesper Schleimann, der er Chief Innovation Officer, for Nordeuropa hos SAP.

Husk du kan abonnere på The Digital Edge på iTunes (link) eller RSS (link)

Vi hører meget gerne, hvad du syntes om den konkrete episode. Så tøv ikke med at sende en mail til lja@cw.dk med din feedback.

Lyt også til de seneste udgaver af The Digital Edge:

Husk du kan finde alle episoder af The Digital Edge her.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Få et job i den højere sags tjeneste som sikkerhedsspecialist i PET

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS