Fredrik Östbye er outsideren, der skal hjælpe Grundfos med at eksekvere på den digitale transformation

Podcast: 95 procent af de fleste virksomheders egne garager og innovationsenheder fejler. Derfor har Grundfos grebet opgaven radikalt anderledes an. Hør hvordan group vice president Fredrik Östbye løfter digital innovation ind i forretningen.

Artikel top billede

I 2017 blev svenske Fredrik Östbye hentet ind som outsideren, der skulle hjælpe Grundfos med at eksekvere på den digitale transformation.

I dag er han group vice president og chef for FutureLab, Grundfos' interne inkubator for ny digital forretning.

Med omkring 40 ansatte er FutureLab og Fredrik Östbyes opgave at bære de levedygtige ideer videre - enten som en del af Grundfos' eksisterende forretning eller som selvstændige enheder.

Det er en stor opgave.

For de fleste store firmaer kæmper med at integrere nye opfindelser i deres store maskine. Og ifølge Fredrik Östbye fejler op imod 95 procent af de fleste virksomheders egne garager og innovationsenheder.

Men hvad gør man så, hvis ens strategiske opgave er at lancere den digitale udgave af de innovative industri game changers, som Grundfos har stået bag flere gang i firmaets mangeårige historie?

Det kan du høre Fredrik Östbyes bud på i den nyeste episode af podcasten The Digital Edge.

I episoden kommer Fredrik Östbye blandt andet ind på:
- Hvordan Grundfos arbejder med at gøre nye innovationer levedygtige på egen hånd, før de bliver end del af det, som Fredrik Östbye kalder ”den store maskine.”

- Hvorfor Frederik Östbye mener, at løsninger skal behandles som et opkøb snarere end en intern løsning.

- Hvorfor andre incitamentsmodeller er afgørende, hvis store virksomheder skal have succes med innovation og forandring.

- Hvordan Grundfos arbejder med den typiske B2B-udfordring: At nye digitale tjenester rammer slutbrugerne direkte, mens de fysiske produkter traditionelt distribueres og installeres af lokale partnere.

Værter på episoden er Lars Jacobsen, chefredaktør på Computerworld og Jesper Schleimann, der er Chief Innovation Officer, for Nordeuropa hos SAP.

Bemærk: Denne episode af podcasten er på engelsk.

Husk du kan abonnere på The Digital Edge på iTunes (link) eller RSS (link)

Vi hører meget gerne, hvad du syntes om den konkrete episode. Så tøv ikke med at sende en mail til lja@cw.dk med din feedback.

Annonce

Paychex Europe

Seniorudvikler til Danløn

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Vivant ApS

IT-supporter til Servicedesk

Københavnsområdet

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S