Kom med bag facaden i Københavns Lufthavn med CIO Kenneth Lindegaard - sådan optimeres din rejse i real-tid

Lufthavns-CIO Kenneth Lindegaard har et af de mest alsidige CIO-jobs i Danmark. Kom med bag facaden og hør hvordan din og din bagages rejse gennem lufthavnen optimeres ved hjælp af sensorer og digitale touch-points.

Artikel top billede

CIO for Københavns Lufthavne Kenneth Lindegaard (midt) er gæst i denne episode af The Digital Edge

De seneste par år har været interessante på den lidt for spændende måde med en global pandemi med efterfølgende lokal og international nedlukning og nu en stigende inflation og en truende recession.

Og som bagtæppe til det hele: En klimakrise, der kaster lange skygger ind i vores liv og verden.

Hvis der er én virksomhed, som er en slags termometer for vores omskiftelige år, så er det Københavns Lufthavne.

For når det går godt er terminalerne fyldte - og når pandemien spreder sig eller økonomien sætter tempoet ned, forsvinder rejselysten hurtigt.

Rekord og bundskaber på få år

Derfor har Københavns Lufthavne inden for få år både kunne sætte rekord i antallet af passagerer - for så kort efter have en dag under corona-epidemien, hvor lufthavnens mange kvadratmeter var vært for blot 484 passagerer.

Men nu er lufthavnen i gang igen. CIO for Københavns Lufthavne, Kenneth Lindegaard, er gæst i denne episode af podcasten The Digital Edge.

Det er i sig selv spændende. For Kenneth Lindegaard har et af de mest alsidige CIO-jobs i Danmark, der blandt andet betyder at han skal understøtte så forskellige systemer som radarer og en skymåler - ved siden af de klassiske systemer som CRM, HR og ERP.

Alt sammen for at holde mini-samfundet de med 25.000 ansatte, hvoraf 2.500 arbejder for Københavns Lufthavne, i gang.

I denne episode af The Digital Edge kan du komme med bag facaden og høre om:

  • Hvordan din og din bagages rejse gennem lufthavnen optimeres ved hjælp af sensorer og digitale touch-points.

  • Hvad der skal til for at drive både den sikre lufthavn med de kritiske systemer og samtidig levere de løsninger, der sikrer passagerer en god oplevelse gennem lufthavnen.

  • Hvad det betød for it-afdelingen, at der var blot 484 passager igennem lufthavnen under corona-epidemien - når lufthavnens sikkerhedssystemer fortsat skulle drives.

  • Hvordan lufthavnen anvender blandt andet Internet of Things til at optimere energiforbruget og blive en mere klimavenlig lufthavn.
Værter på episoden er Lars Jacobsen, chefredaktør på Computerworld og Jesper Schleimann, der er Chief Innovation Officer, for Nordeuropa hos SAP.

Husk du kan abonnere på The Digital Edge på iTunes (link) eller RSS (link)

Vi hører meget gerne, hvad du syntes om den konkrete episode. Så tøv ikke med at sende en mail til lja@cw.dk med din feedback.

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Centerchef til Center for Applikationer i PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S