Kom med bag facaden i Københavns Lufthavn med CIO Kenneth Lindegaard - sådan optimeres din rejse i real-tid

Lufthavns-CIO Kenneth Lindegaard har et af de mest alsidige CIO-jobs i Danmark. Kom med bag facaden og hør hvordan din og din bagages rejse gennem lufthavnen optimeres ved hjælp af sensorer og digitale touch-points.

Artikel top billede

CIO for Københavns Lufthavne Kenneth Lindegaard (midt) er gæst i denne episode af The Digital Edge

De seneste par år har været interessante på den lidt for spændende måde med en global pandemi med efterfølgende lokal og international nedlukning og nu en stigende inflation og en truende recession.

Og som bagtæppe til det hele: En klimakrise, der kaster lange skygger ind i vores liv og verden.

Hvis der er én virksomhed, som er en slags termometer for vores omskiftelige år, så er det Københavns Lufthavne.

For når det går godt er terminalerne fyldte - og når pandemien spreder sig eller økonomien sætter tempoet ned, forsvinder rejselysten hurtigt.

Rekord og bundskaber på få år

Derfor har Københavns Lufthavne inden for få år både kunne sætte rekord i antallet af passagerer - for så kort efter have en dag under corona-epidemien, hvor lufthavnens mange kvadratmeter var vært for blot 484 passagerer.

Men nu er lufthavnen i gang igen. CIO for Københavns Lufthavne, Kenneth Lindegaard, er gæst i denne episode af podcasten The Digital Edge.

Det er i sig selv spændende. For Kenneth Lindegaard har et af de mest alsidige CIO-jobs i Danmark, der blandt andet betyder at han skal understøtte så forskellige systemer som radarer og en skymåler - ved siden af de klassiske systemer som CRM, HR og ERP.

Alt sammen for at holde mini-samfundet de med 25.000 ansatte, hvoraf 2.500 arbejder for Københavns Lufthavne, i gang.

I denne episode af The Digital Edge kan du komme med bag facaden og høre om:

  • Hvordan din og din bagages rejse gennem lufthavnen optimeres ved hjælp af sensorer og digitale touch-points.

  • Hvad der skal til for at drive både den sikre lufthavn med de kritiske systemer og samtidig levere de løsninger, der sikrer passagerer en god oplevelse gennem lufthavnen.

  • Hvad det betød for it-afdelingen, at der var blot 484 passager igennem lufthavnen under corona-epidemien - når lufthavnens sikkerhedssystemer fortsat skulle drives.

  • Hvordan lufthavnen anvender blandt andet Internet of Things til at optimere energiforbruget og blive en mere klimavenlig lufthavn.
Værter på episoden er Lars Jacobsen, chefredaktør på Computerworld og Jesper Schleimann, der er Chief Innovation Officer, for Nordeuropa hos SAP.

Husk du kan abonnere på The Digital Edge på iTunes (link) eller RSS (link)

Vi hører meget gerne, hvad du syntes om den konkrete episode. Så tøv ikke med at sende en mail til lja@cw.dk med din feedback.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics