Nicolaj Nørgaard Peulicke driver digitaliseringen, der skaber din moderne el- og gasregning

Podcast: Bag din fintunede el-regning ligger et kæmpe it-arbejde. Hør hvordan Energinets direktør for Innovation og Digitalisering, Nicolaj Nørgaard Peulicke, arbejder med realtime-data, store projekter og brugerindragelse for at sikre sikker og grøn energi til Danmark.

Artikel top billede

Direktør for Innovation og Digitalisering hos Energinet, Nicolaj Nørgaard Peulicke (midt) er gæst i denne episode. Værter på episoden er Lars Jacobsen (th), chefredaktør på Computerworld og Jesper Schleimann (tv), der er Chief Innovation Officer, for Nordeuropa hos SAP. (Foto: Lars Jacobsen)

Siden Ruslands invasion af Ukraine har danskerne forholdt sig til energi på en måde, som vi ikke har set siden oliekriserne i 1973-1974 og 1978-1980.

Pludselig kender rigtigt mange af os prisen på el – og gør vi det ikke, så kan vi på forsiden af Ekstra Bladet følge med i den aktuelle pris på en kilowatt-time time for time.

Undervejs har vi lært, at strøm er billig, når vinden blæser, når vandet strømmer i de norske fjelde, og at vi kan spare mange penge ved at lade vaskemaskinen – eller industriproduktionen – køre uden for de dyreste timer.

Et kæmpe it-arbejde bag din fin-tunede elregning

Men bag den transformation, som lader os måle både vores nationale og private strømforbrug, ligger et kæmpe arbejde med at levere billig, sikker og stadig mere grøn energi til hele Danmark.

I Danmark ligger den opgave især hos Energinet, som er en selvstændig offentlig virksomhed under Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet.

Direktør for Innovation og Digitalisering hos Energinet, Nicolaj Nørgaard Peulicke, har stort set uafbrudt arbejdet for Energinet siden 2005 og har derfor haft en afgørende finger med i spillet.

I denne episode af podcasten The Digital Edge kan du blive klogere på den danske energiforsyning og den store og innovative infrastruktur der ligger bag.

Hør blandt andet om:

  • De krav, som den aktuelle energikrise stiller til Energinets digitale agenda og hastighed.
  • Hvordan først klimakrisen og nu energikrisen har sat fokus på nye områder som real time billing, og hvordan hele energimarkedet er ved at ændre sig.
  • Hvordan Energinet struktureret involverer eksterne partnere og ideer for at sikre innovation tæt på brugerne.
  • Nicolaj Nørgaard Peulickes gode råd til andre, som arbejder med massive transformationsprojekter
Værter på episoden er Lars Jacobsen, chefredaktør på Computerworld og Jesper Schleimann, der er Chief Innovation Officer, for Nordeuropa hos SAP.

Husk du kan abonnere på The Digital Edge på iTunes (link) eller RSS (link)

Vi hører meget gerne, hvad du syntes om den konkrete episode. Så tøv ikke med at sende en mail til lja@cw.dk med din feedback.

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Support Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fagkoordinator til Netværkssektionen i PET

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Lector

    AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

    Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S