Velux's CIO Jesper Frederiksen er vendt hjem til Danmark efter it-karriere i USA - få hans syn på forskellene og planerne her

Podcast: De seneste syv år har Jesper Frederiksen arbejdet med innovation og it-ledelse i Silicon Valley, North Carolina, Washington, Oregon senest Vancouver. Nu skal han stå i spidsen for Velux. Hør om forskellene på it i USA og Danmark - og om planerne for Velux her.

Artikel top billede

Jesper Frederiksen (tv) tiltrådte i august 2020 som CIO og Vice President for digital enablement hos den globale vindueskoncernen Velux (Foto: Lars Jacobsen)

Det danske CIO-landskab er i stigende grad blevet internationaliseret i takt med, at flere CIO-job bliver besat med udenlandske kandidater.

Men der er også dem, som bliver besat af danskere med omfattende erfaring fra udlandet.

En af dem er Jesper Frederiksen, der i august 2020 tiltrådte som CIO og Vice President for Digital Enablement i den globale vindueskoncern Velux.

For de seneste syv år har Jesper Frederiksen arbejdet med innovation og it-ledelse i Silicon Valley, North Carolina, Washington, Oregon og senest Vancouver.

Vi er så heldige, at have Jesper Frederiksen som gæst i denne episode af The Digital Edge, hvor vi skal tale om forskellene på at drive og lede it-afdelinger i Danmark og USA.

Værter på episoden er Lars Jacobsen, chefredaktør på Computerworld og Jesper Schleimann, der er Chief Innovation Officer, for Nordeuropa hos SAP.

Husk du kan abonnere på The Digital Edge på iTunes (link) eller RSS (link)

Vi hører meget gerne, hvad du syntes om den konkrete episode. Så tøv ikke med at sende en mail til lja@cw.dk med din feedback.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S