Velux's CIO Jesper Frederiksen er vendt hjem til Danmark efter it-karriere i USA - få hans syn på forskellene og planerne her

Podcast: De seneste syv år har Jesper Frederiksen arbejdet med innovation og it-ledelse i Silicon Valley, North Carolina, Washington, Oregon senest Vancouver. Nu skal han stå i spidsen for Velux. Hør om forskellene på it i USA og Danmark - og om planerne for Velux her.

Artikel top billede

Jesper Frederiksen (tv) tiltrådte i august 2020 som CIO og Vice President for digital enablement hos den globale vindueskoncernen Velux (Foto: Lars Jacobsen)

Det danske CIO-landskab er i stigende grad blevet internationaliseret i takt med, at flere CIO-job bliver besat med udenlandske kandidater.

Men der er også dem, som bliver besat af danskere med omfattende erfaring fra udlandet.

En af dem er Jesper Frederiksen, der i august 2020 tiltrådte som CIO og Vice President for Digital Enablement i den globale vindueskoncern Velux.

For de seneste syv år har Jesper Frederiksen arbejdet med innovation og it-ledelse i Silicon Valley, North Carolina, Washington, Oregon og senest Vancouver.

Vi er så heldige, at have Jesper Frederiksen som gæst i denne episode af The Digital Edge, hvor vi skal tale om forskellene på at drive og lede it-afdelinger i Danmark og USA.

Værter på episoden er Lars Jacobsen, chefredaktør på Computerworld og Jesper Schleimann, der er Chief Innovation Officer, for Nordeuropa hos SAP.

Husk du kan abonnere på The Digital Edge på iTunes (link) eller RSS (link)

Vi hører meget gerne, hvad du syntes om den konkrete episode. Så tøv ikke med at sende en mail til lja@cw.dk med din feedback.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job