Efter kæmpe hackerangreb: Nu blokerer Microsoft for malwareramt Solarwinds-software

Microsoft Defender vil blokere for Solarwinds-software efter, at det er blevet misbrugt i et stort hackerangreb. Microsoft har ligeledes en række råd til Solarwinds-brugerne.

Artikel top billede

(Foto: Alexander Haslund)

Microsoft har med sit antivirus-program Defender valgt at blokere for visse udgaver af it-selskabet Solarwinds Orion-software.

Det oplyser Microsoft i et blogindlæg.

Det sker blot få dage efter, at en sårbarhed i Solarwinds blev brugt i stort cyberangreb mod det amerikanske finans- og handelsministerium.

Læs også: It-kriminelle har spioneret mod det amerikanske finansministerium: Russisk hackergruppe under mistanke

Software-opdateringer med malware

I forbindelse med angrebet har hackere fået adgang til Solarwinds systemer og indsat malware i opdateringer til Orion, der er et stykke software til netværksovervågning.

Den malware blev efterfølgende brug til at ramme finans-og handelsministeriet, der er Solarwinds-kunde.

Microsoft oplyser, at selskabet onsdag klokken 17 dansk tid vil begynde at blokere de udgaver af Orion, der er ramt af angrebet.

Microsoft gør det samtidig klart, at selskabet er bevidst om at det vil skabe problemer for visse brugere, men at det samlet set vil være i brugernes interesse.

Microsoft klar med anbefalinger

Solarwinds har selv vurderet, at 18.000 kunder har installeret de ramte opdateringer til Orioen, og ifølge Microsoft udgør det en betydelig risiko for Solarwinds kunder.

Microsoft anbefaler derfor, at kunderne anser enhver enhed den pågældende udgave af Orion som kompromitteret, og derfor bør enhederne isoleres øjeblikkeligt.

”Hvis ondsindet kode har været afviklet, så er det sandsynligt, at hackerne har fuldstændig kontrol over enheden,” skriver Microsoft.

Derudover anbefaler Microsoft at bruger, der har været brugt på de pågældende enhederne får nulstillet deres passwords.

Sidste men ikke mindst anbefales det, at bruger gennemgår enhedernes tidlinje med henblik på at identificere udefrakommende aktivitet.

Læs også:
Danske virksomheder ramt af hacker-angreb efter SolarWinds-sårbarhed

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job