Efter kæmpe hackerangreb: Nu blokerer Microsoft for malwareramt Solarwinds-software

Microsoft Defender vil blokere for Solarwinds-software efter, at det er blevet misbrugt i et stort hackerangreb. Microsoft har ligeledes en række råd til Solarwinds-brugerne.

Artikel top billede

(Foto: Alexander Haslund)

Microsoft har med sit antivirus-program Defender valgt at blokere for visse udgaver af it-selskabet Solarwinds Orion-software.

Det oplyser Microsoft i et blogindlæg.

Det sker blot få dage efter, at en sårbarhed i Solarwinds blev brugt i stort cyberangreb mod det amerikanske finans- og handelsministerium.

Læs også: It-kriminelle har spioneret mod det amerikanske finansministerium: Russisk hackergruppe under mistanke

Software-opdateringer med malware

I forbindelse med angrebet har hackere fået adgang til Solarwinds systemer og indsat malware i opdateringer til Orion, der er et stykke software til netværksovervågning.

Den malware blev efterfølgende brug til at ramme finans-og handelsministeriet, der er Solarwinds-kunde.

Microsoft oplyser, at selskabet onsdag klokken 17 dansk tid vil begynde at blokere de udgaver af Orion, der er ramt af angrebet.

Microsoft gør det samtidig klart, at selskabet er bevidst om at det vil skabe problemer for visse brugere, men at det samlet set vil være i brugernes interesse.

Microsoft klar med anbefalinger

Solarwinds har selv vurderet, at 18.000 kunder har installeret de ramte opdateringer til Orioen, og ifølge Microsoft udgør det en betydelig risiko for Solarwinds kunder.

Microsoft anbefaler derfor, at kunderne anser enhver enhed den pågældende udgave af Orion som kompromitteret, og derfor bør enhederne isoleres øjeblikkeligt.

”Hvis ondsindet kode har været afviklet, så er det sandsynligt, at hackerne har fuldstændig kontrol over enheden,” skriver Microsoft.

Derudover anbefaler Microsoft at bruger, der har været brugt på de pågældende enhederne får nulstillet deres passwords.

Sidste men ikke mindst anbefales det, at bruger gennemgår enhedernes tidlinje med henblik på at identificere udefrakommende aktivitet.

Læs også:
Danske virksomheder ramt af hacker-angreb efter SolarWinds-sårbarhed

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics