Zyxel finder hemmelig bagdørskonto i flere af sine firewall- og VPN-produkter

Den globale producent af netværksenheder, Zyxel, har netop annonceret et patch, der skal lukke en bagdør, der findes i den nyeste version af flere af dets firewall- og VPN-produkter.

Artikel top billede

(Foto: istockphoto.com)

Zyxel, der er en global producent af netværksenheder, har frigivet en patch til at tackle en kritisk sårbarhed i sin firmware.

Sårbarheden, den skal fikse, handler om en udokumenteret, hemmelig konto, der er kodet direkte ind i kildekoden. Kontoen, der har administrator-rettigheder, kan misbruges af en angriber til at logge ind og kompromittere dens netværksenheder.

Ifølge en forsker fra det tyske sikkerhedsfirma EYE, Niels Teusink, kommer den udokumenterede konto med navnet "zyfwp" med en adgangskode, der ikke kan ændres. I et blogindlæg på EYEs hjemmeside, skriver han:

”Da jeg undersøgte (rooting) på min Zyxel USG40, blev jeg overrasket over at finde en brugerkonto 'zyfwp' med en adgangskode i den nyeste firmwareversion (4.60 patch 0). Almindelig tekstadgangskode var synlig i en af binærfilerne på systemet. Jeg var endnu mere overrasket over, at denne konto syntes at fungere på både SSH og webgrænsefladen."

Zyxel har selv oplyst, at de hard-kodede legitimationsoplysninger blev indført for at levere automatiske firmware-opdateringer til tilsluttede adgangspunkter via FTP-servere (File Transfer Protocol).

Opdatér til nyeste version

Fejlen, der ifølge tech-mediet The Hacker News spores som CVE-2020-29583 (CVSS-score 7.8), påvirker version 4.60, der findes i en lang række Zyxel-enheder.

Niels Teusink, rapporterede om sårbarheden over for Zyxel den 29. november, hvorefter virksomheden udgav en firmwarepatch (ZLD V4.60 Patch1) den 18. december. I indlægget skriver han desuden:

”Jeg tjekkede den tidligere firmwareversion (4.39), og selvom brugeren var til stede, havde den ikke en adgangskode. Det så ud til, at sårbarheden var blevet introduceret i den nyeste firmware-version. Selvom ældre versioner ikke har denne sårbarhed, har de andre (såsom dette bufferoverløb), så du skal stadig opdatere.”

Derfor anbefales det altså stærkt, at brugerne installerer de nødvendige firmwareopdateringer for at mindske risikoen forbundet med fejlen.

Zyxel forventes desuden at tage fat på problemet i sine adgangspunkt-kontroller med en V6.10 Patch1, der er klar til at blive frigivet i april 2021.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS