Adobe lapper mere end 40 kritiske fejl i Magento, Acrobat og Reader: Du skal patche nu

Adobe har haft travlt med lappegrejet hen over januar måned. De har nu patchet mere end 40 fejl og sårbarheder i en række populære Adobe-produkter.

Artikel top billede

Adobe har opdateret en lang række kritiske sårbarheder i flere af sine software-programmer - herunder Magento, Acrobat, Reader og Photoshop.

Softwareselskabet offentliggjorde tirsdag detaljerede sikkerhedsanbefalinger til en række produkter, skriver ZDNet.com.

Over 30 sårbarheder

Adobe har løst 23 sårbarheder i softwarepakkerne:

- Adobe Acrobat og Reader 2020
- Acrobat DC og Reader DC
- samt Acrobat og Reader 2017

Alle disse opdateringer gælder både for softwaren installeret på Windows- og macOS-maskiner.

17 af sårberhederne anses for kritiske, og resten er vigtige.

Sikkerhedsproblemer rapporteret til Adobe kan medførte forkert adgangskrontrol, adgang til program-privelegier der ikke medfølger efter gratis-perioden og informationslæk.

I Adobe Photoshop er der rapporteret om fem kritiske sårbarheder.

Her kunne fejlene i sidste ende udnyttes til implementering af ondsindet kode.

Også på Adobe Illustrator er to kritiske sårbarheder fundet. De er sporet som CVE-2021-21053 og CVE-2021-21054, og er nu patchet i både Windows- og macOS-versionen.

Adobe Animate var også genstand for en kritisk fejl, CVE-2021-21052, som også kunne bruges til at implementere vilkårlig kode.

Og til sidst er der lavet en enkelt rettelse til webdesignsoftwaren Adobe Dreamweaver. CVE-2021-21055 er et ukontrolleret problem, der potentielt kan føre til informationslækager.

18 fejl i Magento

E-handelsplatformen Magento, hvis kode er open source, har også modtaget en række sikkerhedsrettelser.

Specifikt er Magento Commerce og Magento Open Source på alle platforme ramt af i alt 18 bugs, der vurderes på skalaen mellem kritisk til moderat.

De mest kritiske sårbarheder inkluderer muligheden for at omgå sikkerhed, adgangskontrol og filoverførsler. Og ligesom med Adobe-sårbarhederne skaber de en indgang til at tilgå ellers begrænsede ressourcer.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS