Forbrugervagthund klager til EU-Kommissionen over Tiktok: Krænker brugernes rettigheder i massiv skala

Tiktok svigter sine brugere, lyder det fra den europæiske forbrugerorganisation Beuc, som nu har klaget til EU-Kommissionen over appen.

Artikel top billede

(Foto: unsplash)

Den europæiske forbruger-organisationen Beuc har indsendt en klage til EU-Kommissionen over den populære videodelingstjeneste Tiktok, som er ejet af det kinesiske firma Bytedance.

Beuc mener, at Tiktok bryder adskillige europæiske forbrugerrettigheder og muligivis også GDPR-reglerne.

”I løbet af få år er Tiktok blevet en af de mest populære sociale medie-apps med millioner af brugere over hele Europa. Men Tiktok svigter deres brugere ved i massiv skala at krænke deres rettigheder. Vi har fundet en hel serie af brud på forbrugerrettighederne, og derfor har vi nu indgivet en klage mod Tiktok,” lyder det ifølge en pressemeddelelse fra Monique Goyens, der er chef for Beuc.

Læs også: Flere sikkerhedshuller fundet i populær app: Hackere har fået adgang til mindreåriges personlige oplysninger

Informerer ikke godt nok

Helt konkret mener forbrugervagthunden ikke, at Tiktok i tilstrækkelig grad informerer brugerne om, hvilke personlige data, som der bliver indsamlet og med hvilket formål indsamlingen sker.

Samtidig bliver der i forbindelse med dataindsamling ikke kommunikeret i et sprog, der er let forståeligt for børn og unge, som udgør en stor af Tiktoks brugere, lyder det fra Beuc.

Derudover er Tiktok ifølge klagen heller ikke gode nok til at beskytte børn og unge mod skjult reklame og indhold, der kan være skadeligt.

Formuleret uklart

Beuc kritiserer desuden, at dele af Tiktoks brugerbetingelser er formuleret uklart og tvetydigt på en måde, der er til Tiktoks fordel og brugernes ulempe.

Eksempelvis giver brugerne ifølge Beuc Tiktok ret til at bruge, distribuere og reproducere de videoer, som de lægger ud på tjenesten.

Brugernes muligheder for at købe digitale mønter - eller coins - på platformen, møder også kritik fra Beuc.

De digitale mønter kan bruges til at købe virtuelle gaver på Tiktok, men også her er brugerbetingelserne vildledende, lyder anklagen.

Det skyldes, at Tiktok har ret til at ændre vekselkurserne mellem mønterne og gaverne, hvilket giver Tiktok mulighed for at ændre vilkårene for transaktionerne til egen fordel.

Læs også: Datatilsynet: I yderste konsekvens kan TikTok blive spærret i Danmark

Inviterer til møde

En talsperson for Tiktok oplyser til mediet Politico, at selskabet nu har inviteret den europæiske forbrugerorganisation til et møde.

”Vi tager vores ansvar enormt seriøst. Ikke mindst når det handler om at holde vores fællesskab sikkert for yngre bruger samt når det handler om at overholde lovgivningen de steder, hvor vi driver vores virksomhed. Hver eneste dag arbejder vi hårdt på at beskytte vores fællesskab, og derfor har vi fornylig udmeldt en række nye tiltag. Blandt andet er alle konti som tilhører personer under 16 år som udgangspunkt private,” lyder det fra talspersonen.

Klagen kommer ikke alene fra den europæiske forbrugervagthund.

Ifølge Beuc har 15 europæiske forbrugerorganisationer også opfordret myndigheder i deres respektive lande til at undersøge Tiktoks adfærd.

I Danmark iværksatte Datatilsynet i sommer en undersøgelse af Tiktok, men den er efterfølgende blevet overdraget til datatilsynsmyndighederne i Irland, hvor Tiktok har etableret sit europæiske hovedkvarter.

Læs også: Datatilsynet sender undersøgelse af Tiktok videre til irske myndighder

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger elementleder til System sektionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura