Forbrugervagthund klager til EU-Kommissionen over Tiktok: Krænker brugernes rettigheder i massiv skala

Tiktok svigter sine brugere, lyder det fra den europæiske forbrugerorganisation Beuc, som nu har klaget til EU-Kommissionen over appen.

Artikel top billede

(Foto: unsplash)

Den europæiske forbruger-organisationen Beuc har indsendt en klage til EU-Kommissionen over den populære videodelingstjeneste Tiktok, som er ejet af det kinesiske firma Bytedance.

Beuc mener, at Tiktok bryder adskillige europæiske forbrugerrettigheder og muligivis også GDPR-reglerne.

”I løbet af få år er Tiktok blevet en af de mest populære sociale medie-apps med millioner af brugere over hele Europa. Men Tiktok svigter deres brugere ved i massiv skala at krænke deres rettigheder. Vi har fundet en hel serie af brud på forbrugerrettighederne, og derfor har vi nu indgivet en klage mod Tiktok,” lyder det ifølge en pressemeddelelse fra Monique Goyens, der er chef for Beuc.

Læs også: Flere sikkerhedshuller fundet i populær app: Hackere har fået adgang til mindreåriges personlige oplysninger

Informerer ikke godt nok

Helt konkret mener forbrugervagthunden ikke, at Tiktok i tilstrækkelig grad informerer brugerne om, hvilke personlige data, som der bliver indsamlet og med hvilket formål indsamlingen sker.

Samtidig bliver der i forbindelse med dataindsamling ikke kommunikeret i et sprog, der er let forståeligt for børn og unge, som udgør en stor af Tiktoks brugere, lyder det fra Beuc.

Derudover er Tiktok ifølge klagen heller ikke gode nok til at beskytte børn og unge mod skjult reklame og indhold, der kan være skadeligt.

Formuleret uklart

Beuc kritiserer desuden, at dele af Tiktoks brugerbetingelser er formuleret uklart og tvetydigt på en måde, der er til Tiktoks fordel og brugernes ulempe.

Eksempelvis giver brugerne ifølge Beuc Tiktok ret til at bruge, distribuere og reproducere de videoer, som de lægger ud på tjenesten.

Brugernes muligheder for at købe digitale mønter - eller coins - på platformen, møder også kritik fra Beuc.

De digitale mønter kan bruges til at købe virtuelle gaver på Tiktok, men også her er brugerbetingelserne vildledende, lyder anklagen.

Det skyldes, at Tiktok har ret til at ændre vekselkurserne mellem mønterne og gaverne, hvilket giver Tiktok mulighed for at ændre vilkårene for transaktionerne til egen fordel.

Læs også: Datatilsynet: I yderste konsekvens kan TikTok blive spærret i Danmark

Inviterer til møde

En talsperson for Tiktok oplyser til mediet Politico, at selskabet nu har inviteret den europæiske forbrugerorganisation til et møde.

”Vi tager vores ansvar enormt seriøst. Ikke mindst når det handler om at holde vores fællesskab sikkert for yngre bruger samt når det handler om at overholde lovgivningen de steder, hvor vi driver vores virksomhed. Hver eneste dag arbejder vi hårdt på at beskytte vores fællesskab, og derfor har vi fornylig udmeldt en række nye tiltag. Blandt andet er alle konti som tilhører personer under 16 år som udgangspunkt private,” lyder det fra talspersonen.

Klagen kommer ikke alene fra den europæiske forbrugervagthund.

Ifølge Beuc har 15 europæiske forbrugerorganisationer også opfordret myndigheder i deres respektive lande til at undersøge Tiktoks adfærd.

I Danmark iværksatte Datatilsynet i sommer en undersøgelse af Tiktok, men den er efterfølgende blevet overdraget til datatilsynsmyndighederne i Irland, hvor Tiktok har etableret sit europæiske hovedkvarter.

Læs også: Datatilsynet sender undersøgelse af Tiktok videre til irske myndighder

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Digital transformation | København Ø

Digital Innovation & Transformation Summit 2026

Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

KMD A/S

Seniorudvikler (.NET)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Formpipe Software A/S

Senior Product Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S