Se listen: Her er danskernes mest brugte webshops i 2020

En ny opgørelse afslører danskernes foretrukne webshops i pandemi-året 2020. Igen i år er det udenlandsk webshop, der indtager førstepladsen.

Artikel top billede

(Foto: Photo by rupixen on Unsplash)

Det er ingen hemmelighed, at nethandel har været populært under corona-pandemien.

Men ifølge Dansk Industri foregår det i vid udstrækning via udenlandske webshops.

Tal fra analysehuset Euromonitor viser således, at 40 procent af danskernes 20 mest brugte webshops var udenlandske i 2020.

Opgørelsen over de 20 mest brugte webshops viser således, at tyske Zalando er den mest brugte webshops blandt danskerne. Det er femte år i træk, at den tyske webshops indtager den plads.

Nemlig.com på anden pladsen er den højest placerede danske webshop.

Hele listen kan ses herunder:

1. Zalando
2. Nemlig.com
3. Elgiganten
4. Amazon.com
5. Salling Group
6. Apple
7. Boozt
8. Coop.dk
9. Matas
10. H&M
11. Jysk
12. Proshop
13. Saxo.com
14. IKEA
15. Aarstiderne
16. Osuma.dk
17. eBay
18. XL-Byg
19. Wish
20. Stylepit

Læs også: Boozt.com har Nordens største robotlager: 350 robotter håndterer knap fem millioner varer

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job