Ny vejledning fra Rådet for Digital Sikkerhed skal gøre GPDR-arbejdet lidt nemmere: "Vi prøver at tilpasse ambitionsniveauet"

Rådet for Digital Sikkerhed er nu på banen med en ny vejledning, der skal hjælpe organisationer og virksomheder af med hovedpinen over, at foretage konsekvensanalyser i deres arbejde med personoplysninger. "Vi prøver at tilpasse ambitionsniveauet," siger formand Henning Mortensen.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se de store udfordringer, der volder særligt SMV'er problemer ved GDPR-konsekvensanalysen.
  • Læs hele vejledningen for at foretage en hovedpinefri konsekvensanlyse.
751
3:45 min
En organisation skal gennemføre en konsekvensanalyse, når behandlingen af personoplysninger udgør en høj risiko for de registreredes rettigheder. Det fremgår af databeskyttelsesforordningen.

Men hvornår er de det? Og hvordan udfører man en konsekvensanalyse

Dét forsøger Rådet for Digital Sikkerhed at svare på i en ny vejledning, som virksomheder og organisationer kan støtte sig til, i arbejdet med at behandle personoplysninger.

Annonce

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S