Ny vejledning fra Rådet for Digital Sikkerhed skal gøre GPDR-arbejdet lidt nemmere: "Vi prøver at tilpasse ambitionsniveauet"

Rådet for Digital Sikkerhed er nu på banen med en ny vejledning, der skal hjælpe organisationer og virksomheder af med hovedpinen over, at foretage konsekvensanalyser i deres arbejde med personoplysninger. "Vi prøver at tilpasse ambitionsniveauet," siger formand Henning Mortensen.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se de store udfordringer, der volder særligt SMV'er problemer ved GDPR-konsekvensanalysen.
  • Læs hele vejledningen for at foretage en hovedpinefri konsekvensanlyse.
751
3:45 min
En organisation skal gennemføre en konsekvensanalyse, når behandlingen af personoplysninger udgør en høj risiko for de registreredes rettigheder. Det fremgår af databeskyttelsesforordningen.

Men hvornår er de det? Og hvordan udfører man en konsekvensanalyse

Dét forsøger Rådet for Digital Sikkerhed at svare på i en ny vejledning, som virksomheder og organisationer kan støtte sig til, i arbejdet med at behandle personoplysninger.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S