Ny vejledning fra Rådet for Digital Sikkerhed skal gøre GPDR-arbejdet lidt nemmere: "Vi prøver at tilpasse ambitionsniveauet"

Rådet for Digital Sikkerhed er nu på banen med en ny vejledning, der skal hjælpe organisationer og virksomheder af med hovedpinen over, at foretage konsekvensanalyser i deres arbejde med personoplysninger. "Vi prøver at tilpasse ambitionsniveauet," siger formand Henning Mortensen.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se de store udfordringer, der volder særligt SMV'er problemer ved GDPR-konsekvensanalysen.
  • Læs hele vejledningen for at foretage en hovedpinefri konsekvensanlyse.
751
3:45 min
En organisation skal gennemføre en konsekvensanalyse, når behandlingen af personoplysninger udgør en høj risiko for de registreredes rettigheder. Det fremgår af databeskyttelsesforordningen.

Men hvornår er de det? Og hvordan udfører man en konsekvensanalyse

Dét forsøger Rådet for Digital Sikkerhed at svare på i en ny vejledning, som virksomheder og organisationer kan støtte sig til, i arbejdet med at behandle personoplysninger.

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job