Microsoft kikser

I den forløbne uge har der været problemer med både MSN Messenger og med Windows XP preview.

indhold

Som vi har skrevet om i en tidligere artikel, så har Microsoft haft problemer med deres beskedservice MSN Messenger siden den 3. juli. Problemerne har omfattet over ti millioner brugere, som ikke har kunnet sende eller modtage beskeder. Microsoft har stadig ikke løst problemet fuldstændigt, og omkring ti procent af brugerne (cirka tre millioner personer) kan stadig ikke bruge MSN Messenger.

Den 2. juli http://www.pcworld.dk/Default.asp?Mode=2&ArtikelID=2541" target="_blank">udsendte Microsoft den næstsidste testversion af Windows XP kaldet Release Candidate 1. For ti dollar har man fået mulighed for at teste den kommende Windows-version, men mange har ikke modtaget det brugernavn og kodeord, der er nødvendigt for at hente testversionen på Microsofts site. Andre har modtaget ukorrekte kodeord. Desuden har der også været en serverfejl, som gjorde det muligt at hente testversionen uden at betale, skriver nyhedstjenesten CNet.

Hos Amazon har det i et stykke tid været muligt at forudbestille den endelige udgave af Windows XP. Men i bestillingsprocessen bliver priserne for Windows XP afsløret, selvom Microsoft endnu ikke har villet offentliggøre priserne. Privatbruger-versionen kommer ifølge Amazon til at koste 199,99 dollar, mens prisen på versionen til professionelle bliver 299,99 dollar.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra IBM

    Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

    Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job