Ny supercomputer skal give mere nøjagtige vejrudsigter og kunne forudsige klimaforandringer

60.000.000.000.000.000.000.000.000 Så mange beregninger i sekundet skal en ny supercomputer udviklet af Microsoft og britiske Met Office bruge på at forudsige klimaforandringer. Computeren skal stå klar i 2022.

Artikel top billede

Den britiske metrolog-statstjeneste Met Office er gået sammen med tech-giganten Microsoft for at bygge en supercomputer, der skal kunne give mere præcise vejrudsigter og en bedre forståelse af klimaændringer.

Den britiske regering sagde i februar 2020, at den ville investere 1,2 milliarder pund i projektet, der kommer til at stå i Storbritannien.

Den færdige computer forventes at blive en af ​​de 25 største supercomputere i verden, når den står færdig og er taget i brug i sommeren 2022.

Microsoft planlægger at opdatere den løbende det næste årti.

"Dette partnerskab er en imponerende offentlig investering i de grundlæggende og anvendte videnskaber i vejr og klima," udtaler adjunkt ved Stanford University Morgan O'Neill, der er uafhængig af projektet.

"En investering af denne størelse i et avanceret vejr- og klimaforudsigelsessystem fra Storbritannien er store nyheder globalt, og jeg ser frem til de videnskabelige fremskridt, den vil frembringe."

Supercomputeren kommer til at give mere detaljerede vejrmodeller, køre flere potentielle vejrscenarier, forbedre lokaliserede prognoser og kunne forudsige svær vejr bedre.

60.000.000.000.000.000.000.000.000 beregninger i sekundet

"Når vi arbejder sammen, kan vi levere datasæt af højeste kvalitet til vejr og klima og give stadig mere nøjagtige prognoser, der gør det muligt for folk at tage beslutninger der sørger for at man forbliver sikker og trives," sagde administrerende direktør for Met Office Penny Endersby.

Microsoft UKs administrerende direktør Clare Barclay fortæller, at supercomputeren ville sikre Storbritanniens føreposition for klimavidenskab.

Hvor computeren helt nøjagtigt skal stå er ikke præciseret, men Met Office angiver, at den ville blive placeret i det sydlige Storbritannien.

Den vil bruge Microsoft Azures cloud computing-tjenester.

Den skal kører på 100 procent vedvarende energi og vil have mere end 1,5 millioner processorer og præstere over 60 kvadrillioner (60.000.000.000.000.000.000.000.000) beregninger per sekund.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job