Ny supercomputer skal give mere nøjagtige vejrudsigter og kunne forudsige klimaforandringer

60.000.000.000.000.000.000.000.000 Så mange beregninger i sekundet skal en ny supercomputer udviklet af Microsoft og britiske Met Office bruge på at forudsige klimaforandringer. Computeren skal stå klar i 2022.

Artikel top billede

Den britiske metrolog-statstjeneste Met Office er gået sammen med tech-giganten Microsoft for at bygge en supercomputer, der skal kunne give mere præcise vejrudsigter og en bedre forståelse af klimaændringer.

Den britiske regering sagde i februar 2020, at den ville investere 1,2 milliarder pund i projektet, der kommer til at stå i Storbritannien.

Den færdige computer forventes at blive en af ​​de 25 største supercomputere i verden, når den står færdig og er taget i brug i sommeren 2022.

Microsoft planlægger at opdatere den løbende det næste årti.

"Dette partnerskab er en imponerende offentlig investering i de grundlæggende og anvendte videnskaber i vejr og klima," udtaler adjunkt ved Stanford University Morgan O'Neill, der er uafhængig af projektet.

"En investering af denne størelse i et avanceret vejr- og klimaforudsigelsessystem fra Storbritannien er store nyheder globalt, og jeg ser frem til de videnskabelige fremskridt, den vil frembringe."

Supercomputeren kommer til at give mere detaljerede vejrmodeller, køre flere potentielle vejrscenarier, forbedre lokaliserede prognoser og kunne forudsige svær vejr bedre.

60.000.000.000.000.000.000.000.000 beregninger i sekundet

"Når vi arbejder sammen, kan vi levere datasæt af højeste kvalitet til vejr og klima og give stadig mere nøjagtige prognoser, der gør det muligt for folk at tage beslutninger der sørger for at man forbliver sikker og trives," sagde administrerende direktør for Met Office Penny Endersby.

Microsoft UKs administrerende direktør Clare Barclay fortæller, at supercomputeren ville sikre Storbritanniens føreposition for klimavidenskab.

Hvor computeren helt nøjagtigt skal stå er ikke præciseret, men Met Office angiver, at den ville blive placeret i det sydlige Storbritannien.

Den vil bruge Microsoft Azures cloud computing-tjenester.

Den skal kører på 100 procent vedvarende energi og vil have mere end 1,5 millioner processorer og præstere over 60 kvadrillioner (60.000.000.000.000.000.000.000.000) beregninger per sekund.

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse