12 år gammel sårbarhed opdaget: Millioner af Dell-pc’er kan være ramt - du bør opdatere straks

Opdagelsen af en sårbarhed i firmwaren på pc’er, som Dell har produceret siden 2009, kan få alvorlige konsekvenser. Du bør opdatere straks.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Bedre sent end aldrig, lyder et gammel mundheld, og det gælder også for Dell, der netop har udsendt en sikkerheds-opdatering, der en gang for alle lukker for en ny-opdaget sårbarhed i firmwaren på pc’er, som Dell har bygget.

Sårbarheden har imidlertid eksisteret siden 2009. Den blev opdaget i slutningen af 2020, hvor Dell straks gik i gang med at skrive en patch.

Sårbarheden findes i DBUtil BIOS-driveren og åbner for muligheden for, at hackere i det skjulte kan tiltuske sig kontrol over systemerne.

Ifølge sikkerhedsselskabet SentinelLabs, der opdagede sårbarheden, er der dog intet, der umiddelbart tyder på, at sårbarheden har været bredt kendt i hackermiljøerne og ‘exploited in the wild,” som det hedder.

Millioner af Dell-pc’er er gennem årene blevet leveret med DBUtil BIOS-driveren præinstalleret.

Driveren håndterer blandt andet de løbende opdateringer af firmwaren i computerne.

SentinelLabs vurderer, at flere hundrede millioner enheder fra Dell er blevet leveret med den sårbare drive via BIOS-opdateringer.

SentinelLabs opfordrer alle til at patche sårbarhederne omgående.

‘Hundredevis af millioner af virksomheder og brugere for tiden er sårbare, og hackere vil uden den mindste tvivl udvælge dem, der ikke nu tager deres forholdsregler,” lyder det fra selskabet.

Der er tale om en pakke på fem sårbarheder, som Dell opdaterer samlet i sikkerhedsopdateringen med navnet CVE-2021-21551.

Du kan læse mere om sårbarhederne og finde opdateringer i denne sikkerheds-advisory fra Dell.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Jyske Bank

    Analytiker til Modelafdeling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS