12 år gammel sårbarhed opdaget: Millioner af Dell-pc’er kan være ramt - du bør opdatere straks

Opdagelsen af en sårbarhed i firmwaren på pc’er, som Dell har produceret siden 2009, kan få alvorlige konsekvenser. Du bør opdatere straks.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Bedre sent end aldrig, lyder et gammel mundheld, og det gælder også for Dell, der netop har udsendt en sikkerheds-opdatering, der en gang for alle lukker for en ny-opdaget sårbarhed i firmwaren på pc’er, som Dell har bygget.

Sårbarheden har imidlertid eksisteret siden 2009. Den blev opdaget i slutningen af 2020, hvor Dell straks gik i gang med at skrive en patch.

Sårbarheden findes i DBUtil BIOS-driveren og åbner for muligheden for, at hackere i det skjulte kan tiltuske sig kontrol over systemerne.

Ifølge sikkerhedsselskabet SentinelLabs, der opdagede sårbarheden, er der dog intet, der umiddelbart tyder på, at sårbarheden har været bredt kendt i hackermiljøerne og ‘exploited in the wild,” som det hedder.

Millioner af Dell-pc’er er gennem årene blevet leveret med DBUtil BIOS-driveren præinstalleret.

Driveren håndterer blandt andet de løbende opdateringer af firmwaren i computerne.

SentinelLabs vurderer, at flere hundrede millioner enheder fra Dell er blevet leveret med den sårbare drive via BIOS-opdateringer.

SentinelLabs opfordrer alle til at patche sårbarhederne omgående.

‘Hundredevis af millioner af virksomheder og brugere for tiden er sårbare, og hackere vil uden den mindste tvivl udvælge dem, der ikke nu tager deres forholdsregler,” lyder det fra selskabet.

Der er tale om en pakke på fem sårbarheder, som Dell opdaterer samlet i sikkerhedsopdateringen med navnet CVE-2021-21551.

Du kan læse mere om sårbarhederne og finde opdateringer i denne sikkerheds-advisory fra Dell.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job