12 år gammel sårbarhed opdaget: Millioner af Dell-pc’er kan være ramt - du bør opdatere straks

Opdagelsen af en sårbarhed i firmwaren på pc’er, som Dell har produceret siden 2009, kan få alvorlige konsekvenser. Du bør opdatere straks.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Bedre sent end aldrig, lyder et gammel mundheld, og det gælder også for Dell, der netop har udsendt en sikkerheds-opdatering, der en gang for alle lukker for en ny-opdaget sårbarhed i firmwaren på pc’er, som Dell har bygget.

Sårbarheden har imidlertid eksisteret siden 2009. Den blev opdaget i slutningen af 2020, hvor Dell straks gik i gang med at skrive en patch.

Sårbarheden findes i DBUtil BIOS-driveren og åbner for muligheden for, at hackere i det skjulte kan tiltuske sig kontrol over systemerne.

Ifølge sikkerhedsselskabet SentinelLabs, der opdagede sårbarheden, er der dog intet, der umiddelbart tyder på, at sårbarheden har været bredt kendt i hackermiljøerne og ‘exploited in the wild,” som det hedder.

Millioner af Dell-pc’er er gennem årene blevet leveret med DBUtil BIOS-driveren præinstalleret.

Driveren håndterer blandt andet de løbende opdateringer af firmwaren i computerne.

SentinelLabs vurderer, at flere hundrede millioner enheder fra Dell er blevet leveret med den sårbare drive via BIOS-opdateringer.

SentinelLabs opfordrer alle til at patche sårbarhederne omgående.

‘Hundredevis af millioner af virksomheder og brugere for tiden er sårbare, og hackere vil uden den mindste tvivl udvælge dem, der ikke nu tager deres forholdsregler,” lyder det fra selskabet.

Der er tale om en pakke på fem sårbarheder, som Dell opdaterer samlet i sikkerhedsopdateringen med navnet CVE-2021-21551.

Du kan læse mere om sårbarhederne og finde opdateringer i denne sikkerheds-advisory fra Dell.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job